Avrupa’da Demokrasi Üzerine Düşünceler

%20
Avrupa'da Demokrasi Üzerine Düşünceler,Giuseppe Mazzini
19. yüzyılın önde gelen siyasal yazarlarından biri olmasına rağmen 20. yüzyılda hak ettiği ilgiyi göremeyen italyan düşünür Giuseppe Mazzini'nin Avrupa\\la Demokrasi Üzerine Düşünceler adı altında toplanan makaleleri, bugünün Avrupa haritasına dair öngörüler içeren ve Avrupa'nın bir konfederasyon biçimindeki birliği fikrini ortaya atan ilk metinlerdendir.
Yeni italya isimli devrimci örgütün kurucusu olan Mazzini, uzlaşmaz cumhuriyetçi kimliğiyle italyan devletlerini yabancı egemenliğinden kurtararak cumhuriyet yönetimi altında birleştirmeyi amaçlamıştır. Komünist Manifesto ile aynı dönemde, ingilizce olarak kaleme alınan bu makalelerinde Mazzini, kolektif çıkarla bireyin çıkan dengelenmediğinde sonucun ya diktatörlük ya da ezilen sınıfların durumunun iyice kötüleşmesi olacağının altını önemle çizer.
Doğumunun 200. yılında Giuseppe Mazzini'nin Avrupa'da Demokrasi Üzerine Düşüncelerinin Türkçe olarak yayımlanmasının, “Avrupa Birliği'' fikrini ortaya atan, 19. yüzyılda istanbul'daki italyan Hayriye Cemiyeti ile mektuplaşacak kadar Türkiye ile ilgili olan öncü bir düşünürün Türkiye'de de tanınmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Giuseppe Mazzini'nin Avrupa'da Demokrasi Üzerine Düşüncelerini Mazzini küratörü Prof. Salvo Mastellone'nin önsözüyle okurlarımıza sunuyoruz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789759174064
Boyut
150-230
Sayfa Sayısı
135
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-10
Çeviren
Ahmet Fethi,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat