From Tallinn To TurkeyAs A Swede And Diplomat

%20
From Tallinn To Turkey,Henrik Liljegren
"A great insight of a diplomatic practitioner."
- Robert L. Faherty, Vice President/Director, Brookings Press
Brookings Institution Washington, DC

"Henrik Liljegren is one of our most versatile and experienced diplomats in decades. "
- Carl Bildt, former Prime Minister of Sweden

"From Tallinn to Turkey is an easy, enticing read despite the seriousness of its subject matter."
- Catherine Collins, author and former correspondent for the Chicago Tribune in Turkey

"Henrik Liljegren argues that democracies should assist the demise of undemocratic regimes through patient, creative and coordinated diplomacy rather than through armed interventions. This is a message that is particularly relevant in view of the disastrous consequences misguided policies can have in the Middle-East."
- İlter Türkmen, Former Minister of Foreign Affairs of Turkey

"From Tallinn to Turkey is a hit for those who want to feel as participants in the important political events of the last decades in an elegant and charming way" "Ambassador Liljegren is probably one of the most interesting envoys that Sweden has had after the Second World War."
- Smålandsposten

"From Tallinn to Turkey" deftly combines diplomatic memoir and keen political analysis. With elegance and insight, Liljegren offers an insider's account of some of the seminal events of the twentieth century."

Charles A. Kupchan, Georgetown University and Council on Foreign Relations, author of The End of the American Era.


1990'ların Washington'ındaki en etkileyici diplomatlarından biri olan İsveçli Henrik Liljegren'in kırk yıl boyunca aralarında Türkiye'nin de bulunduğu stratejik ülkelerde edindiği deneyim, gözlem ve anıları Türkçe ve İngilizce'de.

Washington, Paris, Brüksel, Beyrut, Doğu Berlin, Batı Berlin gibi stratejik noktalarda görev yapan İsveçli diplomat Henrik Liljegren, Türk eşi Nil Liljegren ile birlikte Türkiye'ye yerleşti, halen İstanbul ve Bodrum'da yaşamaktadır. Liljegren, 1982-1985 ve 1997-2001 yılları arasında Türkiye'de İsveç Büyükelçisi olarak görev yapmıştır.

Avrupa ve NATO'nun yanı sıra Türkiye ve İslam hakkında kapsamlı ve derin bir bilgi birikimine sahip olan Henrik Liljegren, Türkiye ile ilgili gözlemleri, yakın dönem Türk dış politikası ile ilgili geniş bir perspektif sunuyor. İlginç ayrıntılarla renklendirdiği Tallinn'den Türkiye'ye Türkleri iyi tanıyan bir diplomatın hazırladığı değerli bir kaynak.

Kitabın Türkçe'si de önümüzdeki günlerde okurlarla buluşacak.
Stok Kodu
9789759174569
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
442
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
İngilizce
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat