Tallinn’den Türkiye’ye Bir Diplomatın AnılarıBir Diplomatın Anıları

%20
Tallınn'den Türkiye'ye,Henrik Liljegren
“Henrik Liljegren son yıllarda sahip olduğumuz en becerikli ve deneyimli diplomatlardan biri.“
- Carl Bildt, İsveç eski Başbakanı
“Bir diplomasi uzmanından müthiş saptamalar.“
- Robert L. Faherty, Brookings Press Başkan Yardımcısı / Yöneticisi Brookings Enstitüsü, Washington , DC
“Henrik Liljegren, idealizm ve gerçekliği büyük beceriyle bağdaştıran deneyimli bir diplomat. Renkli meslek hayatı sırasında, Türkiye ve ABD nezhinde de önemli siyasi dönemlerde büyükelçilik yapmış. Kitabın uluslararası sistemin belli başlı güçlerinin dış politikasını objektif ve inandırıcı bir biçimde tahlil ediyor. Liljegren'e göre demokrasiler, demokratik olmayan rejimlerin dönüşümüne silahlı müdahaleden çok sabırlı, yaratıcı ve eşgüdümlü bir diplomasi yoluyla katkıda bulunmalıdırlar. Hatalı politikaların Ortadoğu'da vahim sonuçlar doğurduğu günümüzde bu mesaj her zamankinden daha fazla günümüzde bu mesaj her zamankinden daha fazla önem taşıyor.“
- İlter Türkmen, Dışişleri eski Bakanı
Henrik Liljegren'in bir diplomat olarak deneyimlerini anlattığı ve politik çözümlemelerini sunduğu bu kitap uluslararası politikaya ilgi duyanlar için son derece ilginç bir kaynak. Bu hatıraların Türk okurları için özellikle önemli olduğunu düşünüyorum çünkü Liljegren iki kez İsveç'in Ankara Büyükelçisi olarak görev yaptı ve de Türkiye ve Yunanistan'la, ayrıca Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak çok kapsamlı ve derin bir bilgiye sahip, Liljegren'in kitabı çok önemli bir siyasi, doküman olmanın yanı sıra çok hoş bir okuma deneyimi sunuyor.
Zülfü Livaneli, Yazar / Müzisyen
(Arka Kapak)
1990'ların Washington'ındaki en etkileyici diplomatlarından biri olan İsveçli Henrik Liljegren'in kırk yıl boyunca aralarında Türkiye'nin de bulunduğu stratejik ülkelerde edindiği deneyim, gözlem ve anıları.
Washington, Paris, Brüksel, Beyrut, Doğu Berlin, Batı Berlin gibi stratejik kentlerde görev yapan İsveçli diplomat Henrik Liljegren, Türk eşi Nil Liljegren ile birlikte Türkiye'ye yerleşti, halen İstanbul ve Bodrum'da yaşamaktadır. Liljegren, 1982-1985 ve 1997-2001 yılları arasında Türkiye'de İsveç Büyükelçisi olarak görev yapmıştır.
Avrupa ve NATO'nun yanı sıra Türkiye ve İslam hakkında kapsamlı ve derin bir bilgi birikimine sahip olan Henrik Liljegren, Türkiye ile ilgili gözlemleri, yakın dönem Türk dış politikası ile ilgili geniş bir perspektif sunuyor. İlginç ayrıntılarla renklendirdiği Tallinn'den Türkiye'ye Türkleri iyi tanıyan bir diplomatın hazırladığı değerli bir kaynak.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789759174606
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
442
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-09
Çeviren
Ali Cevat Akkoyunlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat