Edgar’ın Laneti FBI’ın Başında 48 YılFbı'ın Başında 48 Yıl

%20
Edgar'ın Laneti,Marc Dugain
Dünya Tarihinin Yazgısını Değiştiren Adam!
1924-1972 yılları boyunca aralıksız 48 yıl FBI Başkanlığı yapan John Edgar Hoover, bu süre içerisinde 8 Birleşik Devletler Başkanı ve 18 adalet bakanıyla çalıştı. Özel yaşamın mahremiyetini hiçe sayarak toplattığı bilgilerle sayısız gizli dosya oluşturdu. Çevresine yaydığı korkuyla iktidarının aşılmaz duvarlarını ördü. Yalnızca Amerikan siyaset yaşamına değil, dünya tarihinin geçen yüzyıldaki başlıca kırılma noktalarına bir rejisör edasıyla hükmetti.
“Komünist avcısı“ McCarthy'nin alkol düşkünlüğü ve sapkınlıkları, John Kennedy'nin Beyaz Saray bahçesinin havuzundaki seks âlemleri ve yakalandığı cinsel hastalıklar, Eisenhower ve Nixon'ın Mafya'yla işbirliği içerisinde Fidel Castro'yu ortadan kaldırma girişimi ve Başkan Johnson'ın halefi Kennedy'nin suikastındaki inanılmaz rolü; hepsi ve çok daha fazlası Edgar'ın Laneti'nde.
(Tanıtım Yazısından)
1924-1972 yılları arasında, dile kolay 48 yıl boyunca FBI başkanlığı yaptı. Görev süresinde 8 Birleşik Devletler Başkanı ve 18 adalet bakanıyla çalıştı. Amerikan politik yaşamının yarım yüzyıllık tüm çalkantılarına onun gölgesi düştü. Özel yaşam mahremiyetini çiğneyerek toplattığı bilgilerden sayısız gizli dosya oluşturdu. John Edgar Hoover, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nin değil, yirminci yüzyıl tarihinin akışını belirleyen kişilerin başında geliyor.
Marc Dugain'in, ayrıntılı araştırmalar sonucunda, FBI arşivleri ve kişisel kayıtlara dayanarak kaleme aldığı Edgar'ın Laneti, ezberleri bozacak bir biyografik roman. John Kennedy suikastından Fidel Castro'yu Mafya'yla işbirliği içinde ortadan kaldırma planlarına kadar pek çok sır perdesini aralayarak dünyanın ortak hafızasını yenileyecek bir kaynak.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789759174279
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
342
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-04
Çeviren
Aysel Bora,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat