Politik Yazılar, Perihan Mağden'in 41 yazısından oluşan bir seçki. Bunlar yazıldıkları günün gündemi tutmakla birlikte, tekrar okunduğunda daha genel bir gündem oluşturduklarını görmek mümkün. Bazen gülümseyerek, bazen gözlerimiz dolarak, bazen de kendimizden utanarak ama hep hak vererek okuyacağımız yazılar bunlar.
Perihan Mağden, Rauf Denktaş'ın Kıbrıs için bir türlü üretemediği çözümlerden, aşırı milliyetçiliğe; PVC kullanımının çevreye zararlarından, F Tipi Cezaevlerindeki açlık grevlerine kadar eleştirilmedik konu bırakmıyor. Perihan Mağden gerçekçi ve yer yer sivri üslubuyla söylenmedik bir şey bırakmıyor. İçimizden düşündüğümüz şeyleri korkusuzca yazmaktan çekinmiyor. Sık sık şunu belirtmeye çalıştım: Tahtalara vurmamız gerektiğini, Bu koşullarla, bu umutsuz/geleceksiz/vaatsiz şartlarla olağanüstü iyi dayanabildiğimizi düşünmekteyim.
Ama o denli yaymaya, hayra yormaya, sabra muktediriz ki; bir şeylerin değişmesi, değişebilmesi için de (Hemen! Şimdi!) kıçımızı kaldıramadığımız, elimizi taşın altına sokamadığımız, örgütlenemediğimiz malum.
Nasıl her şer'de bir hayır yatıyor; bizim bu sonsuz istiap hadlerimiz de: bir şeyleri değiştirme, haklarımızı talep edilebilme, mücadele verebilme kapasitelerimizin nasıl da ufacık tefecik, namevcut, adeta yok gibi olmasına neden oluyor.
Tahammül seviyelerimizin yüksekliği, tahammül etmemiz gereken boktan koşulların devamını temin etmekte esasında. Buyrun gübreye.
Vicdanla, bellekle, hak-hukukla muhasebesini yapan; tahakkümle, tecritle savaşıp geriye itilenin, görmezden gelinenin, susturulmaya çalışılanın, hakkına sahip çıkılmayanın sesi olan; düne değil her güne ait eskimeyen yazılar. Politik Yazılar, zayıflayan toplumsal belleğe rağmen her zaman hatırlamak ve hatırlatmak için.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789759174446
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
170
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat