Kıskançlık Rusya'da 1917 Devrimi'nden on yıl sonra yayımlandığında Yuri Oleşa Stalin tarafından örnek bir
Rus yazarı olarak ilan edilmiş olsa da , kitap sonraki yıllarda sistem karşıtı damgasını yedi. Yirminci yüzyıl Rus edebiyatının en önemli eserlerinden biri sayılan Kıskançlık'ta , Dönemin Sovyet düzeninin metaforu yaratılmış Sovyet Rusya'nın ilk toplumsal gerçekçilik ekolünden oldukça farklı duran bu romanı Nabokov ve Bulgakov'un yapıtlarıyla karşılaştırılmıştır. Oleşa'nın
başyapıtı Kıskançlık'ın kahramanlarından Nikolay Kavalyerov, devrim kahramanı olan, bir yiyecek şirketinde müdürlük yapan ve yükselen kuşağı temsil eden Andrey Babiçev'i kıskanmaktadır.
Kendi kişisel ürününün peşinde olan Kavelyerov Andrey'in kardeşi olan ve yeni çağa karşı çıkan İvan'la işbirliği yapar. Ancak planları başarılı olmaz. Sıradan insanın içini kemiren kıskançlık duygusunu somutlaştıran Kavalyerov, sistemin çarkları arasında kendi yaratıcılığına özgürlük tanımadığını düşünen İvan Babiçev, sistemin ta kendisini temsil eden Andrey Babiçev gibi unutulmaz karakteriyle, Kıskançlık usta işi bir üslupla işlenmiş, müthiş bir ironiyle bezenmiş, insan psikolojisinin derinlerine inerken toplumsal taşlamaya da yer veren bir eser.
The New York Times'in “Üstün ve zamanı aşan, neredeyse bir film kadar görsel bir şölen“ , Harper's'ın, “Oleşa'nın en iyi eseri“, Times Literary Supplement'ın, “Moderndizm deneyi ve Dostoyevski vari bir mazoşizmin birleşimi“ olarak nitelendirdiği Kıskançlık ilk kez Türkçe'de.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944860369
Boyut
130-195
Sayfa Sayısı
154
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-10
Çeviren
Sabri Gürses,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat