BurunCinselliğin, Güzelliğin ve Kurtuluşun Karakter Portresi

%20
Burun,Gabrielle Glaser
“Burun bizi çoğu zaman alay edilen ve genelde anlaşılamayan bir organın derinliklerine sürüklemektedir. Derinlemesine araştırılmış eğlenceli ve son derece açık bir yapıt.“
The Washington Post
“Glaser, temiz havada alınan bir nefes gibi olan son derece akıcı bu anlatıya binlerce farklı koku katmaktadır.“
The Chrisian Science Monitor
Her yıl Amerikalılar burunları için milyarlarca dolar harcamaktadır. Reçetesiz satılan sinüs ilaçlarından estetik cerrahiye, aromaterapiden Chanel no.5'e kadar, bizler her işin içerisine burnunu sokmuş bir ulusuz. Fakat nasıl oluyor da bu hayati organ bir güzellik objesi, statü sembolü ve yargılayıcı bir karakterin temeli haline gelebiliyor? Kâğıt mendilin keşfedilmesine neden olan nedir? Kendimize bir eş aradığımızda ya da başkanımızı seçeceğimizde neden burnumuzu izleriz?
Burun, bu olgunun tarihsel, biyolojik, sanatsal, kültürel ve cinsel yönlerini hassasiyet, hastalık ve sağlık açısından büyüleyici bir biçimde ele alan bir yapıttır. Gabrielle Glaser araştırmasına eğlenceli hikâyeler ve doktorlar ile onların hastaları, FDA ve Fragrance Vakfı üyeleri, burnu kutsal Yahudi yazınları çerçevesinde ele alan bir haham ve en sonunda kendi uzun burnunu bıçak altına yatıran bir estetik cerrah ile yaptığı kişisel söyleşileri de ekleyerek yapıtına canlılık katmaktadır. Burun üzerinde düşünüp taşınan ve onun hakkında araştırmalar yapan, burnunu bir biçimde gizlemek ihtiyacı duyan ya da onu kozmetik açıdan başkalaştırmış olan herkesin ilgisini çekeceği kesin olan bu kitap burnun algıladıklarının gözlerin algıladıklarından çok daha fazla olduğunu kanıtlamaktadır.
“Burun, kişisel ve sosyal eleştirinin en çekici türlerinden biridir.“
The Oregonian
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756110102
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
280
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-05
Çeviren
Esra Çeto, Zeynep Sakin
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Burun    Tuti Kitap   
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat