Üretkenliğin Gücü'ne Övgüler
“Ekonominin merkezi sorularından biri neden bazı ülkelerin zengin olduğu, neden diğer ülkelerin yoksul olduğu ve yoksul ülkelerin zenginleştirilmesi için en iyi yardımın nasıl yapılacağı konularıyla ilgilenir. Bu konudaki birçok kitabın yazarı arasında, Bill Lewis büyük bir avantaja sahiptir ki, birçok başlıca ülkenin hükümetleri ondan ve meslektaşlarından ekonomilerini incelemelerini ve onlara tavsiyelerde bulunmalarını istemiştir. Onun karşılaştırmalı perspektifi, istikrarlı çevresi ve kristal berraklığındaki yazımı bu kitabı okumayı zorunlu kılar. Ayrıca onu okumak lezzetli ve şaşkınlık vericidir: mesela, muhtemelen neden Japonya'nın sütten daha verimli bir şekilde otomobil ürettiğini asla tahmin edemezdiniz.“
Jared Diamond
(Ucla Coğrafya Profesörü ve Pulıtzer Ödüllü Kitap Silahlar, Hücreler ve Çelik'in Yazarı)
“İyimser başlığına rağmen, Üretkenliğin Gücü; iş dünyasının kurnaz bir gözlemcisi tarafından incelikle montajlanmış uyarıcı bir masaldır. Bunun gibi, çok sayıdaki başarılı hikâyeden, özellikle politika yapanlar için, daha yararlı olacaktır.“
Sylvia Nasar
(Columbia Üniversitesi, İş Gazeteciliği Profesörü Akıl Oyunları'nın Yazarı)
“Son on yıl boyunca, McKinsey Global Enstitüsü ülkeler arasındaki üretkenlik ve refah değişkenlerinin kaynakları üzerine bir dizi etkileyici ve kışkırtıcı rapor hazırladı. Bill Lewis, bu çalışmanın baş sürücüsüydü ve şimdi sonuçları bir araya getirmiş. Üretkenliğin Gücü, sabırla sektör sektör incelemelerden ortaya çıkan birçok anlayışla doludur. Lewis'in merkezi anlayışı şu ki, ürün piyasalarındaki güçlü bir rekabet, makroekonomik kuruluşlar, esnek bir çalışma piyasası veya üst sınıf eğitim için de refah yaratılması için olduğu kadar önemlidir. Dünya üzerindeki ekonomik politikacılar için yeni ve zor bir ajandayı aralar ve kitabı geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı hak eder.“
Sir Howard Davies
(Yönetici, Londra Ekonomi Okulu)
“Bill Lewis, ekonomideki en önemli konu olan uzun vadeli ekonomik büyümenin arkasındaki güçler ve önündeki engeller, üzerine okuduğum en iyi kitaplardan birini yazdı. Örneklendirilmiş açıklamalarla ve çekici bir tarzla yazıldığından, profesyonel ekonomistler, politikacılar ve genel halk tarafından okumalıdır.“
Leszek Balcerowicz
( Başkan, Polonya Ulusal Bankası)
“Bill Lewis'in kitabı çok büyük öneme sahip bir soru üzerine özgün bir araştırmanın büyük bir bedeninden dersler çıkarmayı amaçlar: ulusal ekonomilerin ve içindeki endüstrilerin performansını, özellikle üretkenlik performansını ne belirler? Araştırmanın birçok bölümüne ben de katıldım ve şunu söyleyebilirim ki, modern ekonomilerin üretim ve hizmet sektörlerindeki üretkenliğin kaynakları hakkında pek çok şey öğrendim. Belli yanıtlar hikâyenin yalnızca bir parçasıdır. Tüm dünyadaki okuyucular yeni bir ışıkta hayati meseleleri görecekler.“
Robert M. Solow
(Mit, Ekonomi Üzerine 1987 Nobel Ödülü Sahibi)
(Arka Kapak)
İçindekiler:
Teşekkürler
Önsöz
1 Bulgular: Küresel Ekonomik Görünüm
Bölüm: 1 Yüksek ve Orta Gelirli Ülkeler
2 Japonya: İkili Ekonomi
3 Avrupa: Geri Kalmak
4 Birleşik Devletler: Müşteri Velinimettir
5 Kore: Japonya'nın Takibinde
Bölüm: 2 Yoksul Ülkeler
6 Brezilya: Büyük Hükümet Büyük Sorundur
7 Rusya: Bozulmuş Piyasa Ekonomisi
8 Hindistan: Demokratik Bir Hükümetin Kötü Ekonomik Yönetim
Bölüm: 3 Nedenler ve Çıkarımlar
9 Örnekler: Açık ve Güçlü
10 Dünyadaki Ekonomik Politikalar Neden Kötü?
11 Yeni Yaklaşımlar
12 Ne Olmuş Yani?
Bu kitabın ilk sayfasından fazlasını okumayı isteyip istemediğinize karar vermenize yardım olmak amacıyla, burada on ana sonucumu listeliyorum.
Bir, birçok insan zayıf ekonomik başarının nedenlerini aramaya makro ekonomiden başlar. Bir ekonomik başarının değerlendirmesi, her bir endüstrinin, otomotiv, çelik, bankacılık, perakendecilik gibi, ayrı ayrı incelemesini gerektirir. Bu “sektör“ düzeyidir. Sektör düzeyinde ayrıca ekonomik başarı için rastlantısal unsurlara da bakmalısınız.
İki, makro ekonomik politikaların ötesinde, ekonomi incelemeleri genellikle, ekonomik başarıdaki bir çok değişikliği, işçi ve sermaye piyasalarındaki değişikliğe yükleyerek biter. Bu sonuç yanlıştır. Ürün piyasalarındaki rekabetlerdeki değişiklikler çok daha önemlidir. Ürün piyasalarındaki rekabetleri yöneten politikalar, makro ekonomik politikalar kadar önemlidir.
Üç, 1990'larda Washington Anlaşması'nın tartıştığı esnek kambiyo kuru, düşük enflasyon ve hükümetin borçlarına ödeme gücü gibi unsurlar, ekonominin iyi durumda olmasındaki kritik etkenlerdir. Tamamen küçümsenen bir etken, bir ülkedeki rekabet için arenanın dengelenmesinin önemidir.
Dört, birçok insan, bir milletin halihazırdaki işgücünün eğitimsel ediniminin, ekonomisindeki başarı ve başarısızlığında sorumlu etken olduğuna inanıyor. İşgücü eğitiminin önemi çok uzaklarda kaldı. Başka bir deyişle, eğitim, yoksulluk kapanından kaçış yolu değildir. Yüksek eğitim seviyesi, yüksek üretkenliği garanti etmez. İşin gerçeği şu ki kurumsal eğitim düzeyine bakmaksızın, yüksek üretkenlik için, dünya üzerindeki işçiler, meslekleri üzerine yeterince eğitilebilmelidir.
Beş, birçok insan sermayeye geçişi, üretken, büyüyen bir ekonomi ve onun tersi arasındaki belirleyici unsur olarak görürler. Bundan dolayı, eğer zengin ülkeler yoksul ülkelere sermaye yağdırırlarsa, yoksul ülkelerin de zenginleşebileceğini düşünürler. Çözüm, daha fazla sermayeyle başlamaz. Tersine, çözüm ülkenin üretkenliğinde veya hem işçi hem sermayesini yönetme ve uygun şekilde yerleştirme biçimindedir. Eğer yoksul ülkeler üretkenliklerini geliştirir ve bütçelerini dengelerse, büyüme için, yerel birikimci ve yabancı yatırımcılardan çok fazla sermaye alırlar.
Altı, çoğu insan “toplumsal amaçların“ “iyi“ olmasını bekler. İthalat vergileri, küçük işler için verilen yardım paraları, hükümetin işten çıkarmaları engellemesi, yüksek asgari ücretlerin hepsi toplumsal amaçları yerine getirmek için şekillendirilen ekonomik politikaların örnekleridir. Bunu her iki yolla da elde edemeyiz. Bu tedbirler, piyasaları şiddetle bozar, üretkenlik büyümesini kısıtlar, bütün ekonomik büyümeyi yavaşlatır ve işsizliğe neden olur. Bu tedbirleri desteklemektense, arenayı dengelemek, daha büyük bir ekonomik pasta yaratmak ve bu pastanın vergi kanunu üzerinden bireylere dağıtımını sağlamak daha iyidir.
Yedi, çoğu insan büyük hükümetin ekonomik gelişme üzerindeki yıkıcı etkisini fark etmez. Büyük hükümetler büyük vergilendirmeler talep eder. Ekonominin bir kısmı gayri resmi ve vergilendirilmemiş olduğunda, sorumluluk ağırlıklı olarak resmi iş yerlerine düşer. Bu, bugünün zengin ülkelerinin yoksul oldukları zamanlarda sahip olmadıkları bir yüktür.
Sekiz, birçok insan, kurtuluşun ekonominin idaresinde hükümetle işbirliği içinde olan seçkin sınıfta, eğitimli, uzmanlaşmış, siyasi, mesleki ve entelektüel gruplarda olduğunu düşünür. Seçkin sınıf büyük hükümetlerden sorumludur. Özellikle daha yoksul ülkelerde, seçkin sınıf meslek etkinliklerine izin verir, uluslararası mali ve maddi malların akışını kontrol eder, para dayandırılamayan toplumsal hayır sistemlerini ilerletir, hükümete ait işleri, destekler. Sıklıkla, seçkin sınıf kendini fazlasıyla ödüllendirir.
Dokuz, bazıları milletlerin kendilerine ait endüstrileri korumaları gerektiğini ama bir yandan da diğer ülkelerden sermaye aramaları gerektiğini düşünür. Bu yanlıştır. Zengin ülkelerin daha üretken şirketleri tarafından yapılan doğrudan yatırımlar, yoksul ülkelerin üretkenliğini ve büyüme oranlarını, onlara para göndermekten daha etkili bir biçimde artıracaktır. Yoksul ülkeler çoğu insanın sandığından daha hızlı büyüme potansiyeline sahiptir.
On, birçok insan üretimin ekonomik değer için ihtiyaç duyulan tek şey olduğunu düşünür. Bu nedenle, bazen hükümetler performanslarına bakmaksızın iş yerlerini korur. Onlar, üretim ve tüketim arasındaki bağlantıyı kurmayı beceremezler. Üretilen mallar, sadece müşteriler (yüksek fiyat gibi) o malları istemezse, onları üreten işyerleri ölmeye mahkum olurlar. Üreticileri ayakta tutabilecek tek bir güç vardır: müşteri ilgisi. Yoksul ülkelerin çoğu, bir tüketim mantığından ve tüketici haklarından çok uzaktadır. Sonuç olarak onlar yoksuldur.
Bu sonuçlar, geçen on iki yıl boyunca McKinsey Global Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalardan çıkmıştır. Bu eser, bireysel mesleklerin, el işçiliği otomobil atölyelerinden karaborsa işportacılara kadar, nasıl davrandıkları ve işlerini yerine getirdikleri temeline dayanmaktadır. Bir ekonomi anlayışı yukarıdan aşağı değil, aşağıdan yukarı doğru gelir; halka yakın görüşe karşı kuşbakışı görüş. Bu kitap, yukarıda listelediğim sonuçlarım için kanıt ve tartışmaları sağlayacaktır.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789756110157
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
501
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Çeviren
Ayşe Onat Kılıç
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat