ESER HAKKINDA YAZILAN TANITIM YAZILARI
"Hz. Muhammed Aleyhisselâm gelmeden evvel Arapların bulundukları yerlere kocaman bir ateş parçası sıçramış olsaydı, kuru kum üzerinde kaybolup gidecek ve hiçbir iz bırakmayacaktı- Fakat Hz. Muhammed Aleyhisselâm gelince, bu kuru kum dolu çöl, sanki bir barut fıçısına döndü. Delhi'den Granada'ya kadar bütün yerler birdenbire semaya yükselen alevler haline geldi. Bu büyük adam, sanki bir şimşekti. Onun etrafındaki bütün insanlar, ondan ateş alan parlayıcı maddeler haline dönüştüler."
Thomas Carlyle
'Her lâfzt bîr kanun olan bu kitap sayesinde, ruhanî bir millet meydana getirmiş ve bu millet türlü diller konuşan, türlü ırklara mensup olan insanları bir araya getirmişti. Bu İslâm milliyetinin değişmez vasfı sahte ilâhlardan yüz çevirmek ve Allah'ın birliğine inanmaktı. Beşeriyetin üçte bîrine bu itikadı kabul ettirmek, onun mucizesi oldu. Çünkü hurafelerle yıpranarak yere serilen dünyaya Allah'ın birliği itikadım ilan etmek öyle bir mucize idi ki, dudakları bunu telâffuz etmesi ile eski mabetlerdeki putlar yere düşmüş ve dünyanın üçte birine ateş (nur) salmıştı.
Lamartine
"Batı'da, asla İslâmiyet'e karşı hoşgörülü olmayı beceremedik; bu inanç sistemiyle ilgili fikirlerimiz daima kabaca, baştan savma ve kibirliydi; ama artık bu tür cahilce ve Önyargılı bir tutumu sürdüremeyeceğimizin farkına varmamız gerekiyor.
Karen Armstrong
Stok Kodu
9786054001002
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
184
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat