Küresel Kuşatma Karşısında İnsan Manuel Castells, The Wall Street Journal tarafından sanal alemin ilk büyük filozofu olarak nitelendirilirken, The Guardian onu çağımızın en mümtaz düşünürlerinden biri olarak tarif etmiştir. Anthony Giddens ve Peter Hall ise onu Max Weber ve Karl Marxa benzetmiştir.
Perestroikanın hazırlayıcılarından olan Castells halen Şehir Sosyolojisi ve Enformasyon Devrimi üzerine eserler vermekte, enformasyon (bilgi) çağının toplumsal ve ekonomik dinamiklerini gözler önüne sermeye çalışmaktadır.
Castellse göre küresel ekonomiyi karakterize eden şey, anında gerçekleşen enformasyon, sermaye ve kültürel iletişim akışı ve alış-verişidir. Bu akışlar, hem tüketimi, hem de üretimi biçimlendirmektedir. Castells, yenileşme ile uygulamayı ve enformasyon ağlarının dışında kalan tüm ülke ve milletleri marjinalleştiren ve onları gereksiz bir konuma sürüklemekle tehdit eden küreselleşme süreçlerini tasvir etmektedir.
Küresel ağın toplumları ve milletleri içine hızla çektiği çağımızda bireyin yeni çıkış yolları arayışına ışık tutan Castells, elinizdeki derleme ile Türk okuyucusuna merhaba demektedir. Alaine Touraine, Craig Calhoun, David Lyon, Anthony Giddens ve Mustafa Armağanın bu büyük düşünürü anlamaya yönelik yazılarına Castellsin kendi yazıları eşlik ediyor. Böylece bir tartışma platformuna dönüşen kitap yalnız Castellsin düşüncelerini değil, İslâmcılıktan Milliyetçiliğe, Bosna katliamından Ağ Toplumuna kadar geniş bir alanı aydınlatıyor. Küresel Kuşatma Karşısında İnsan, Alain Touraine, Craig Calhoun, David Lyon, Manuel Castells, 9789756571613, Ufuk Kitapları, Mustafa Armağan
Stok Kodu
9789756571613
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
186
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006
Çeviren
Mustafa Armağan
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat