Kazakistan´ın Yeniden Doğuşu1986 Aralık Olayları

%20
Kazakistan´ın Yeniden Doğuşu,Abdulvahap Kara
Kazakistan son yıllarda Orta Asya´nın yükselen yıldızı olarak ortaya çıktı. Özellikle ülkenin lideri Nursultan Nazarbayev gerek devlet yönetimi ve gerekse ortaya attığı fikirlerle dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Kazakistan´ın XXI. yüzyılda yakaladığı bu gelişme ve ülke yönetiminde Nazarbayev gibi deneyimli bir siyasetçinin bulunması tesadüf değildir.
Bu durum, Sovyetler Birliği´nin en yüksek yönetim organı Politbüro´ya kadar yükselmeyi başaran ve Komünist Partisi I. Sekreteri olarak 22 yıl boyunca Kazakistan´ı idare eden Dinmuhammed Konayev´in çalışmalarının sonucudur. Kremlin´in son patronu Gorbaçov Kazakistan´ın millî yükselişini tersine çevirmek için 1986 Aralıkta Konayev´i görevden alarak yerine Rus asıllı Gennady Kolbin´i tayin etti
Ancak, hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı ve Kazak gençleri bu karara karşı ayaklandı. 17-18 Aralık 1986 günleri Almatı´da meydana gelen başkaldırıyı Sovyet güçleri şiddetle bastırdı.
Ardından Moskova, gizli Tipi Operasyonu´nu devreye soktu. Akıl almaz yöntemlerle Kazaklar kendi ülkelerinde sindirilmeye çalışıldı. Buna karşı, Kazak aydın ve siyasetçilerinin var oluş mücadelesi başladı. Bu müthiş mücadelenin sonucunda, Kremlin Kolbin´i geri çekmek ve yerine Konayev´in liderliğe hazırladığı Nazarbayev´i tayin etmek zorunda kaldı.
Aralık Olayları sadece Kazakistan´ın değil, Sovyetler Birliği´nin de kaderini belirledi. Bundan sonra, Gürcistan, Azerbaycan ve Baltık ülkelerinde millî hareketler ortaya çıktı ve sonuçta 1991´de Sovyet İmparatorluğu çöktü. Bu kitap, Kazak Türkleri´nin bir dönemi kapatıp yeni bir dönemi başlatan Aralık Olaylarının az bilinen gerçeklerini belgelere dayalı olarak akıcı bir üslupla anlatmaktadır
Stok Kodu
9789758806188
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat