Bekirağa Bölüğünden Türkistana YaverMuhiddin Beyin Hâtıralarında Enver Paşa'nın Son Yılları

%20
Bekirağa Bölüğünden Türkistana Yaver,Yusuf Gedikli
Bekirağa Bölüğünden Türkistana Yaver Muhiddin Bey, Bartınlı bir yedek subaydır. Evvela Nuri Paşa'nın yaveri olmuş, sonra Halil Paşa'ya intisap etmiştir. Halil Paşa ve Küçük Talat (Muşkara)'la birlikte tutuklu bulunduğu Bekirağa Bölümüğü'nden 9 Ağustos 1919 tarihinde firar etmiş, Ankara, Sivas, Erzurum, Nahçıvan yoluyla Bakü'ye vasıl olmuştur. Halil Paşa ile Bakü, Karabağ, Moskova, Tuapse, Batum arasında gidip gelmiştir.
Daha sonra Enver Paşa'nın yaveri olmuş, 28 Eylül 1921'de Batum'dan Hacı Sami ile beraber Türkistan yolculuğuna çıkmıştır. Türkistan'da Enver Paşa'nın yanında bulunmuş, Şarki Buhara hadiselerine bizzat iştirak etmiştir. Bilahare Enver Paşa tarafından Afganistan'a özel temsilci olarak gönderilmiş, 14 Şubat 1922 tarihinde Afgan hududunu geçmiştir. Paşanın şehadetini orada haber almış ve elbiselerini İstanbul'daki ailesine ulaştırmıştır.
Muhiddin Bey, Afganistan'a vardıktan sonraki hadiseleri yazarken hemşehrisi Bartınlı Halil Efendi'nin raporlarından ve Enver Paşa'nın Liva'ül-İslam dergisinde neşrettiği yazılardan da faydalanmıştır. Bekirağa Bölüğünden Türkistana Yaver, Muhiddin Beyin Hâtıralarında Enver Paşa'nın Son Yılları, Ufuk Ötesi Yayınları, 9789758806041, Yusuf Gedikli
Stok Kodu
9789758806041
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
212
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat