Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'nda her on beş günde bir, “18.30 Söyleşileri“ başlığı altında düzenlenen toplantılar kısa sürede çok yoğun bir ilginin odak noktası oldu. “18.30 Söyleşileri“nin bu dördüncü kitabında Dr. Bilal Şimşir, Mustafa Yıldırım, Lütfiye Aydın, Ali Sirmen ve Zeki Sarıhan düşünce dünyamıza çok önemli birer katkı sundular.
Dr. Bilân N. Şimşir, kökeni çok eskilere dayanan “Ermeni Sorunu“nu tüm yönleriyle ele alıyor. Bu konuda karanlıkta kalmış pek çok soruyu aydınlatıyor.
Mustafa Yıldırım, Mustafa Kemal'in silah arkadaşlarıyla birlikte, 14 Eylül 1918'de Filistin'den başlayıp Anadolu'da son bulan 58 günlük yürüyüşünü; Osmanlı İmparatorluğu'nun İstanbul'dan Limni adasına, oradan Çanakkale kıyılarına uzanan teslimiyetine karşı ıssız ovalarda, İskenderun limanında ve Toroslarda yakılan isyan ateşinin öyküsünü anlatıyor. Yıldırım, Ortadoğu'nun son büyük işgalini; savaşların seyrini belirleyen koşulları; büyük işgalcilerin yalanlarını; çıkar çatışmaları yüzünden halkların nasıl birbirine düşürüldüğünü; kısacası, tarihimizin pek bilinmeyen bu dönemini titiz araştırmacılığıyla gün yüzüne çıkarıyor.
Lütfiye Aydın, kadın yazarlar çıkana değin, kadınların hep erkek gözüyle anlatıldığını, zaman içindeyse bunun değiştiğini söylüyor. Kadını hem öykü karakteri, hem de bir yazar olarak, öykücülüğümüzün başlangıcından bugüne geçirdiği aşamalarla birlikte inceliyor.
Ali Sirmen, “Ulus Nedir?“ ,“Ulus devlet nedir?“ sorularından yola çıkarak “Atatürk Ulusçuluğu“nu irdeliyor. Ulusal çıkarların hâlâ ne kadar var olduğunu örneklerle ortaya koyuyor.
Zeki Sarıhan, Türkiye'nin en önemli tartışma konularından biri olan eğitimi mercek altına alıyor. Eğitim sorununa ilişkin birçok konuya değinen yazar, ulusal eğitimi yok etme çabalarına dikkat çekiyor.
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9799758084929
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
158
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat