Babam Behçet Aysan'la ilgili bir kitap hazırlamak uzun yıllardır hayalini kurduğum bir projeydi. Hatta yıllar önce böyle bir girişim için kollarımızı sıvamıştık. Ancak hayata geçmesine yaşamın sunduğu bir dizi acı geçit vermedi.
Behçet Aysan'ı yalnızca anarak değil, onun şiirlerine ve yaşamına daha içerden bakmamıza imkan sağlayacak olan bu kitap, “anılarda“ bölümüyle başlıyor. 1980'li yılların kültürel iklimini daha detaylı olarak gözler önüne seren bu bölümün yalnızca Behçet Aysan'a değil, aynı zamanda bu yıllarda şiirlerini yayınlamaya bu yıllarda şiirlerini yayınlamaya başlayan ya da yazın hayatına hız kazandıran kimi imzaların da yaşamına az da olsa ışık tuttuğu duygusunu taşıyorum.
Kitap, Behçet Aysan'ın yazınsal yaşamına, “söyleşilerde“, “şiirinde“, “şiirlerde“, “sözlerde“, “mektuplarda“, “basında“ ve “fotoğraflarda“ bölümleriyle yeni bir bakış sunmayı amaçlıyor; Cumhuriyet gazetesinde yazı dizisi olarak yayınlanan, “Dumanı Hâlâ Tüten Şehir: Sivas“ yazı dizisiyle son buluyor.

Sivas kıyımında katledilen şair arkadaşım Behçet Aysan ile ilgili bir anı kitap hazırlamayı, bir bakıma toplumsal kara lekeyi ışığın altına tutmak ve daha iyi görünmesini şağlamak olarak görüyorum. Çünkü toplumsal belleğimize güvenmemek gerektiğini, yakın tarihimizdeki başka birçok olaydan anlamak mümükün.
Salih Bolat
(Arka Kapak)
Şair Behçet Aysan'ın 1949 yılında Ankara'da başlayan yaşamı 1993 yılında Sivas'ta, Madımak Oteli'nde son buldu. Behçet Aysan, Sivas'ta yakılarak öldürülen 37 aydından biriydi. Eren Aysan ile Salih Bolat'ın hazırladığı Deniz Feneri adlı bu kitap, Behçet Aysan'ın yaşamı ve sanatı üzerine yazılmış yazılara, anılara, şiirlere ve şiirlerinden bir seçkiye yer veriyor. Behçet Aysan'ı her yönüyle tanıtmaya çalışan kitap, okuru, Sivas katliamı üzerine bir daha düşünmeye yöneltiyor.
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9799758084912
Sayfa Sayısı
276
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat