Bid'at-ı Hasene Yanılgısı Bugün size dininizi ikmâl ettim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve din olarak sizin için İslâm'ı seçtim." (el-Mâide, 5/3.)

Muhakkak ki, sözlerin en doğrusu Allah'ın kelâmı, yolların en hayırlısı Muhammed'in sallallahu aleyhi ve sellem'in yoludur. İşlerin en kötüsü ise sonradan uydurulanlarıdır. Sonradan uydurulup dine sokulan her iş bid'at ve her bid'at sapıklıktır. Her sapıklık da ateştedir." (Sahîh hadis. Ahmed, Müslim, en-Nesâî ve diğerleri Câbir b. Abdullah radyiallahu anhuma'dan)

"Kim bizim bu işimizde (dinimizde) ondan olmayan bir şey ihdâs ederse o derhal reddedilir." (Sahîh hadis. el-Buhârî ve Müslim, 'Âişe radyiallahu anha'dan)

"Tâbi olun, bid'at çıkarmayın! Muhakkak size yetecek olan (fazlasıyla) verildi. Zira her bid'at bir sapıklıktır." (Sahîh eser, Abdullah b. Mes'ûd radyiallahu anhuma'dan)

"Her ne kadar insanlar (bazılarını) güzel görse de, her bid'at bir sapıklıktır." (Sahîh eser, Abdullah b. Ömer radyiallahu anhuma'dan)

"Bir kavim bir bid'at ihdâs ettiğinde muhakkak Allah sünnetten (yerini bir bid'atin aldığı) benzer bir sünneti kaldırır. Sonra kıyamet gününe kadar o sünneti bir daha onlara asla geri vermez." (Sahîh eser, Hassân b. Àtıyye el-Muhâribî'den...)

Kim İslâm'da bir bid'at ihdâs edip onu güzel görürse o, Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem risalete (peygamberlik görevine) ihanet ettiğini iddia etmiş olur. Çünkü Allah-u Te'âlâ şöyle buyuruyor: 'Bugün size dininizi ikmâl ettim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve din olarak sizin için İslâm'ı seçtim.' (el-Mâide, 5/3.) Öyleyse o gün din(den) olmayan şey, bugün de din(den) olamaz." (Sahîh eser, İmâm Mâlik b. Enes'ten...) Bidatı Hasene Yanılgısı, Abdulkayyüm Es Süheybani, 3002856100049, Ümmül Kura Yayınevi, Serkan Özgül
Stok Kodu
3002856100049
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
80
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-12
Çeviren
Serkan Özgül
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat