Bu kitap Avrupa Birliği karar alma mekanizmasındaki kurumsal üçgenin bir parçası olan Avrupa Birliği Komisyonunu ayrıntılı bir şekilde incelemiştir. Kuruluşundan bugüne kadar komisyonun oluşum, atanma, işleyiş ve yeteneklerindeki değişim ve gelişimin ele alındığı bu çalışma konuyla ilgili çalışmalar yapanlar için önemli bir kaynak niteliğindedir.

Avrupa Birliği karar alma mekanizmasında daha ziyade Bakanlar Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Komisyon ön plandadır. Hatta bu noktadan hareketle bazı yazarlar bu üç kurumu kastederek 'kurumsal üçgen' deyimini kullanmaktadırlar. Karar alma mekanizmasında etkin konumdaki Konsey ve Parlamento bir kenara bırakılacak olursa, bu mekanizmanın hem başında, hem de sonunda Komisyon'un yer aldığı görülecektir. Bu da Komisyon'un Avrupa Birliği'nin işleyişindeki rolünü açık biçimde ortaya koymaktadır.


Bununla birlikte Avrupa Birliği Komisyonu, ülkemizde daha çok Günter Verheugen ya da Olli Rehn gibi genişlemeden sorumlu komiserler vasıtasıyla ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylığı bağlamında gündeme gelen bir kurumdur. Bu da doğal olarak Komisyon'un Avrupa Birliği'nin genişlemesi sürecindeki - ve birazda medyatik - rolüne dikkatleri çekmektedir.

Oysa Komisyon'un genişleme dışında daha birçok faaliyetleri bulunmakta ve doktrindeki çok sayıda yazar tarafından Komisyon "Avrupa Birliği'nin Motoru" olarak nitelendirilmektedir. Bu noktada Türkiye'nin hem müzakereler süresince hem de Avrupa Birliği'ne tam üyeliği sonrası en etkin olması gereken kurumlardan biri de Komisyon'dur. İşte bu noktada Komisyon ile ilgili en küçük ayrıntı bile oldukça büyük bir önem kazanmaktadır. 1951 tarihli Avrupa Kömür-Çelik Teşkilatı Yüksek Otoritesi'nden bugüne kadar Komisyon'un oluşum, atanma, işleyiş ve yetkilerindeki değişim ve gelişimin ele alındığı bu çalışma böyle bir kaygıdan yola çıkarak hazırlanmıştır.
Stok Kodu
9789759828097
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
615
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat