Uluslararası Terörizme Karşı Devletlerin Kuvvete Başvurma Yetkisi

%20
Uluslararası Terörizme Karşı Devletlerin Kuvvete Başvurma Yetkisi,Fatm
"Terörizm bir çeşit suçtur; bir çeşit tiyatrodur ve bir çeşit savaştır." 11 Eylül saldırıları sadece uluslararası toplumun terörizmle mücadele çabalarının gelişimi açısından değil, aynı zamanda devlet merkezli bir hukuk olan Uluslararası Hukukun gelişimi açısından da bir dönüm noktası teşkil etmektedir. Devletlere açıkça ihkak-ı hak niteliğinde olan tasarrufları haklı kılma imkanı veren Bush Doktrini,Uluslararası Hukuka aykırıdır.

Hukuksal incelikleri bir kenara bırakan Bush Doktirini ve Mart 2003 tarihinde gerçekleştirilen Irak'ı özgürleştirme operasyonu ile kolektif güvenlik sistemi yeniden "marjinalleştirmiş", "araçsallaştırmış" ve "ikincilleştirmiştir".

Uluslararası barış ve güvenliğin korunmasını ön plana çıkaran klasik okulun öğretisi doğrultusunda hazırlanan bu eser; uluslararası hukukun son derece güncel ve önemli bir konusunu hem teorik hem de pratik açıdan ele almakta; kitlesel şiddet ve çatışma riskine en açık ülkeler grubunda yer alan Türkiyenin de güvenlik ihtiyaçlarına hizmet etmektedir.
Stok Kodu
9789759828065
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
296
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat