Modern Avrupa tarihi bir anlamda ırkçılık ve ırkçılıkla mücadele tarihidir. Tarihin doğrusal geliştiğine ve Batı medeniyetinin bu gelişmede en ileri seviyede olduğuna duyulan inancı Batı'nın dünyanın geri kalanına karşı kimi zaman açıktan, kimi zaman örtülü bir biçimde "ırkçı" ve "ötekileştirici" yaklaşımlar geliştirmesine neden olmuştur. Bu yaklaşımlar ortaya çıktığı coğrafyayı da vurmuş, dünyanın en kanlı savaşlarının yaşanmasına ve insanlık tarihinin en büyük trajedilerinin sergilenmesine neden olmuştur.

Ekonomik bir pazardan siyasal bir birliğe dönüşümün yaşandığı 1990'lı yıllarda sorunun ciddiyeti, Avrupa Birliği yetkilileri tarafından yavaş yavaş farkedilmeye başlanmıştır. Bu farkındalığa ve entegrasyonun farklı boyutlarında görülen hızlı ilerlemeye rağmen Birlik, Avrupa için yapısal bir nitelik arz eden ırkçılık ve yabancı düşmanlığından tam olarak kurtulmayı bir türlü başaramamıştır. AB bu konuda gereken mücadele iradesini, zamanında ve güçlü bir şekilde ortaya koyamamıştır. 11 Eylül terör salıdırıları, küreselleşme olgusu, yasal ve yasadışı göç, entegrasyonunun getirdiğiyükler ve ulus-devlet baskısı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığını Avrupa için giderek daha da içinden çıkılmaz bir sorunlar yumağı haline getirmiştir.

Bu kitapta Avrupa'da giderek yükselen ırkçılık ve yabancı düşmanlığı, ekonomik, siyasal, hukuksal ve sosyal yönleri ile detaylı bir şekilde analiz edilmektedir. AB'nin ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadelede geldiği noktayı bilimsel bir titizlikle sorgulayan bu eser, AB bütünleşme projesinin dayandığı temel değerlerin sarsıldığına dikkat çekmektedir.
Stok Kodu
9786054030057
Boyut
130-180
Sayfa Sayısı
242
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat