Antropoloji - İnsan Çeşitliliği Üzerine Bir Bakış

%22
Antropoloji İnsan Çeşitliliğine Bir Bakış,Conrad Phillip Kottak

Günümüzde, Türkiye'de, antropolojiye ilgi artmaktadır; dahası, Türkiye'nin toplumsal sorunlarına çözüm üretme çabalarında ve gelişme siyasalarının biçimlendirilmesinde bir insan ve kültür bilimi olarak antropolojiye ihtiyacı vardır.
Kuşkusuz, Türkiye, antropolojik literatürden tümüyle yoksun değildir; konuya artan ilgiye koşut olarak, çoğu çeviri, azımsanmayacak sayıda kitap yayınlanmıştır ve yayınlanmaya devam etmektedir. Ancak bir “temel başvuru kaynağı“ oluşturabilecek kitapların sayısı son derece azdır; olanlar ise, antropolojinin tüm alt disiplinlerini (sosyal/kültürel antropoloji; fiziksel/biyolojik antropoloji; linguistik; arkeoloji) ve tüm alanlarını kapsamamanın yanı sıra, yazım tarihleri itibariyle bir hayli “eskilerde“ kalmaktadır.
Elinizdeki kitap, Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü Öğretim Elemanlarının ve öğrencilerinin özverileriyle seçilmiş ve hazırlanmıştır. İlgi alanlarının çeşitliliği içinde antropoloji hakkında derli-toplu bir fikir veren, gerek öğrenciler, gerekse konuya ilgi duyan okurlar için kapsamlı bir başvuru kaynağı niteliğini taşımaktadır.
Ütopya yayınevi olarak, kitabın hem antropoloji öğrencileri, hem de konuya ilgi duyan okur için, doyurucu bir başvuru kaynağı olacağına ve bu alandaki önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789758382606
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
647
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2003-01
Çeviren
Süreyya Özbek,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat