Modernizmden Postmodernizme Sanat, geçen yüzyılın başından bugüne sanat alanında ortaya çıkan başlıca akım ve eğilimleri toplumsal, siyasal, düşünsel ve teknolojik gelişmeleri dikkate alarak anlatan bir kitap.
1980'lere kadar, gerek Türkiye'de gerekse Batı dünyasında ‘Modern Sanat' ve ‘Çağdaş Sanat' kavramları eşanlamlı kullanılıyordu. Oysa yakın tarihteki gelişmelere bağlı olarak, birbirinin peşi sıra çıkan çeşitli yayınlarda ‘Modern Sanat'tan sonra bir de ‘Postmodern', ‘Çağdaş' ya da ‘Güncel Sanat'tan söz ediliyor artık.
Modern Sanat'ta öne çıkan kavramlar nelerdir? Figüratif denen sanat, aslında soyut mudur? Saf sanat iddiası, bir tür sanatsal ırkçılık mıdır? Modernizm bitti mi, yoksa sürmekte midir? Teknolojik buluşlar sanatı doğrudan mı, yoksa dolaylı olarak mı etkilemektedir? Dün ‘sanat dışı' denen şeylerin bugün ‘sanat kapsamı'na girmesi nasıl mümkün olmuştur? Bu süreçte öncü sanatçılar kimlerdir? Modern Sanat, ‘modern (kapitalist) toplum'un sanatı olduğuna göre, bu, onun özünde bir burjuva sanatı olduğu anlamına gelmez mi? Ya Postmodern, Çağdaş ya da Güncel denen sanat? Günümüzdeki sanata ne ad verilirse verilsin, onun ortamını yaratan ve destekleyen kimlerdir? Ortamın yaratılmasında sanatçı ve galericilerin, küratör ve eleştirmenlerin özel ve resmi kurumların, sermaye çevrelerinin payları ne kadardır? Özne nedir, kimdir? Sanat ve sanatçının bağımsızlığından söz edilebilir mi, yoksa bu bir kandırmaca mıdır? Sanat sorunları açar mı, örter mi, yoksa estetikleştirerek katlanılır hale mi getirir?
Mehmet Yılmaz ele aldığı konuları kolay anlaşılır bir dille anlatıyor, tartışıyor; dahası, okuru bu tartışmanın içine çekmeyi başarıyor.
Modernizmden Postmodernime Sanat'ın başta sanat öğrencileri olmak üzere, çağdaş kültür konularına meraklı herkes için önemli bir başvuru kitabı olacağına iinanıyoruz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756361344
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
448
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat