Kurt Kapanı Türkiye’de FaşizmTürkiye'de Faşizm

%22
Kurt Kapanı,Rıdvan Turan

Faşizm bir rejimdir; iktisadi bir arka planı, iktisadi ve siyasal gerekçeleri vardır. En az bunlar kadar önemli olan bir başka şey de faşizmin sosyolojik niteliğidir. Kısaca bu kitapta ele alınan ve tartışılan sosyolojik arka plan ve birey tipolojisi, hem faşizm olgusunu daha iyi kavramamızı sağlayacak, hem de şimdiye dek yapılagelen dogmatik tespit ve açılımlardan da bir tarzda kopuşmamızı sağlayacaktır.
Elinizdeki bu çalışma, Türkiye'de milliyetçiliğin hangi siyasal toplumsal dinamik ya da dinamiklerin belirleyiciliği altında geliştiğini, bu gelişimin özgül yanlarını ya da dünyadaki diğer örnekleriyle ortak olan yanlarını analiz ederek okuyucuya sunuyor. Bu analizler, konu hakkında daha yeterli bir analitik çerçeve oluşturmaya ve bu analitik çerçeveyi bilimle test etmek suretiyle (Evrensel faşizm deney ve tespitleriyle) konu hakkında daha tutarlı bir sistem oluşturmaya; aynı zamanda bugünün daha iyi kavranmasına, geleceğin neler getirebileceğine dair bütünlüklü perspektifler oluşturmaya; daha da önemlisi bu olgu ile nasıl mücadele edileceği sorununa tutarlı siyasal cevaplar üretilebilmesine olanak sağlayan bir model sunuyor.
Rıdvan Turan, Türkiye'de faşist hareketin tarihsel gelişimini ve arka planını tutarlı, zihin açıcı bir yöntemle vermenin yanında; belki de gözden “bilinçli“ olarak kaçırılmış bazı belge ve mektuplarla da “efsanevi“ bazı kişiliklerin-hareketlerin gerçek yüzlerini ortaya çıkarıyor; ve yükselen otoriter-baskıcı eğilime karşı okuyucuya uyarıyor.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789758382439
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
212
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2001-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat