Yabancılaşma Ve... Bu kitap, 1970'li yılların çok tartışılan konusu 'yabancılaşma'yı, ve onun üstesinden gelme koşullarını, fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, küreselleşme ve Yeni Dünya Düzen(sizliğ)i koşullarında tartışma alanına sokmayı hedefliyor. Bunun için ise öncelikle soruna kuramsal bir yaklaşım sergilenmekte. İlk baskısı 1999'da yapılan, yazarları olduğumuz 'Yabancılaşma' adlı yapıtın yanı sıra, George Márkus'un daha önce Türkçe'de yayınlanmamış önemli bir yapıtı, Marx'ın Felsefesinde 'İnsanın Özü' Kavramı: Marksizm ve Antropoloji bu kuramsal çerçeveyi oluşturuyor.
İkinci bölümde, yabancılaşmanın, kapitalizme içkin olan iktisadî-siyasal çerçevesi, Türkiye bağlamında ele alınıyor. Bu bölümde aydın tartışmaları ağırlıklı bir yer tutmakta.
Üçüncü bölümdeyse, yükselen milliyetçi hezeyan ortamında futboldan Pops(a)tar furyasına, Türkiye'den çürüme ve cinnet kareleri sunuluyor. Yaşananlara, yaşadıklarımıza eleştirelliği giderek yitirirken, küresel ölçekte iktisadî, siyasal, insanî ve çevresel açmazlara sürüklendiğimiz YDD koşullarında gündelik hayatın eleştirisi, bu açmazlara karşı duracak insanî kararlılığı biçimlendirmede büyük önem taşıyor. Yabancılaşma Ve, Sibel Özbudun, Temel Demirer, 9789755840352, Ütopya Yayınevi, Sibel Özbudun
Stok Kodu
9789755840352
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
320
Basım Yeri
Ankara
Çeviren
Sibel Özbudun
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat