Yüzyılın bitim noktasında Almanya'nın yakın geleceğinin burjuvazinin siyasi bilincinin eskinleşmesinde yatması gerektiği Weber'e giderek daha görünür olmaktaydı. Protestan Etiğin önemli ve asl bir motifi şüpheye mahal vermeyecek şekilde “burjuva bilincinin“ tarihi kaynaklarının tespit edilmesiydi. Bu dönemde Weber'in yazdığı epistemolojik ve metodolojik denemeler hem kişisel hem de entellektüel plânda ilgilendiği siyasi problemleri yansıtmaktaydı.
Weber hayatı boyunca iki çatışan ikiye tâbi kalmıştı: Bir bilim adamının pasif, disiplinli hayatıyla bir siyaset adamının aktif ve pratik yönelimi. Weber entellektüel düzeyde birbiriyle rekabet eden bu iki ilham arasında, bir tarafta 'bilimsel' ve “olgusal' bilgi, diğer tarafta 'normatif ve 'değer' yargılarının geçerliliği arasında mutlak bir ikilemin varlığını tanıyarak kesin bir ayrım koymaya çalıştı. Dolayısıyla siyasetçinin faaliyeti, tarih, iktisat ve sosyoloji tarafından bilgilendirilip, yönlendirilebilirdi. Bu bilgi, siyasi liderin uğrunda mücadele verdiği hedefleri hiç bir zaman nihaî olarak geçerli kılamaz. Bu konum Weber'in Almanya'daki liberallerle çatışan iki temel siyasi hareketten uzaklaşmasında etkili oldu. Bu hareketler sağdaki muhafazakâr milliyetçiler ve soldaki Marksist Sosyal Demokratlar. Weber'e göre bunlar, yönetme haklarının tarihsel 'geçerliliğini' iddia ederek,, siyasete soktukları 'normatif bir tarih kavramına müracaat etmekteydiler. Bu çalışmanın önsel amacı bir taraftan VVeber'in siyasi yazıları arasındaki bazı bağlantıları, diğer taraftan sosyal bilimlere akademik katkılarını aydınlatmaktır.
Anthony Giddens, günümüz sosyolojisinin önde gelen isimlerinden birisidir. Bu kitabında, sosyolojinin bir bilim dalı olarak özerkleşmesinde büyük emeği geçen ve sosyolojinin çeşitli boyutlarına (din, iktisat, tarih) reddedilemez katkıları bulunan Max Weber'in siyasi ve sosyolojik görüşleri arasındaki bağı yeniden inşa etmeyi amaçlıyor. Bu nedenle hem genel okuyucu hem de sosyoloji alanıyla ilgili olanlar için bir başvuru metni olma özelliği kazanıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789757726081
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
82
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2005-01
Çeviren
Ahmet Çiğdem,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat