Max Weber ve İslam Eleştirel Bir Yaklaşım

%25
Max Weber ve İslâm,Bryan S. Turner

Liste Fiyatı : 15,00 TL
İndirimli Fiyat : 11,25 TL

Havale/EFT ile 11,11 TL
(Bu ürünü aldığınızda 11 puan kazanacaksınız)
   11

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
imdiye kadar Max VVeber'in Avrupa toplumlarında kendine özgü bir tarihe sahip olan kapitalizme ve kapitalizmin Protestan ahlakıyla ilişkisi konusuna yaklaşımları üzerine bir hayli çalışma yapılmıştır. Fakat onun islam'a ve islam toplumlarındaki patrimonyal bürokrasiye ilişkin yorumları ihmal edilmiştir. Oysa VVeber'in İslam hakkındaki görüşleri onun sosyolojiye ve genelde Avrupa'nın kendine özgü tarihine bakışını bütünlediğinden önemlidir.
Bu kitapta bir yandan bu konudaki boşluk doldurulmaya çalışılırken diğer yandan VVeber'in Hz. Muhammed İslam'ın karizmatik kökenleri mistisizm ve azizlik İslam'da şehir ve şeriat gibi İslam sosyolojisiyle ilgili özel görüşleri ele alınmaktadır. İşlenen başlıca temalardan biri VVeber'in kendi geliştirdiği bir sosyolojik analiz için gerekli ve yeterli olan felsefi ölçüt e yani yorumcu sosyoloji ölçütüne İslam'a yaklaşırken bizzat kendisinin yeterince bağlı kalmamış olduğudur. Bu noktada Weber Marx'ı ve bir çok pozitivist sosyal bilimciyi eleştirdiği hataya kendisi düşmüş Müslümanların kendileri hakkında ne düşündüğünü anlamaya çalışmak yerine onlara kendi teorik varsayımlarını isnad etmiştir. Turner özelde bu konuda genelde de Doğu toplumu hakkındaki görüşlerinde Marx ve Weber arasında çok önemli paralelliklerin bulunduğuna dikkat çekiyor özellikle Marx'm Asya Tipi Üretim Tarzı ile VVeber'in Doğu Patrimonyal izm i kavramsallaştırmalarının bu paralelliğin izlerini güçlü bir biçimde taşıdıkları üzerinde duruyor. Buna rağmen ikisinin dine yaklaşımları arasında nasıl ve niçin halen bir farkın bulunduğunu göstermeye çalışıyor. Dolayısıyla bu kitabın bir amacı da VVeber ve Marx'ın Doğu toplumlarına bakışını irdelerken güçlü bir oryantalizm eleştirisi sağlamak olarak ortaya çıkıyor.
Bu temalar üzerinde yoğunlaşırken Turner insan ve tanrı arasındaki dinsel ilişkilere temelde bir sosyal ilişki olarak yaklaşılabileceğini öneren özgün bir metodolojik katkıda bulunuyor.
Stok Kodu
9789757726036
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
330
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2000-10
Çeviren
Yasin Aktay,
Kapak Türü
Standart
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat