"Türk edebiyatında kadın yazarlar olgusu, tarihi süreç ve edebi zenginliğimiz içinde önemli yer tutan konulardan biridir. Yenileşme arayışlarıyla birlikte öne çıkan kadının hayat izdüşümleri ve gerçekliğinin yazıya yansıma boyutu, 1980 lerden sonra "kadın yazar" kavramını belirginleştirerek edebiyatın her türünde ve oldukça verimli bir şekilde eser vermesini hızlandırmış, bu ivme yazmak eylemine ve dolayısıyla Türk edebiyatına ayrı bir boyut kazandırmıştır.

Bu kavram ve olgu üzerinde temellendirilmiş farklı formatlardaki metinlerin güncelleştirilip düzenlenmesi düşüncesine dayanan bu çalışma, ciddi bir birikimi ve kullanılmamış malzemeyi kalıcı kılmak çabasından doğmuştur.

Yeni bir söylem ve üretimle öne çıkan, kadın bakış açısı ve duyarlık alanlarıyla zenginleşen günümüz edebiyatında kadın yazarların konumu, modern düşüncenin oluşturduğu süreçde itici güç olmuş, kadın olma durumu ve kadın kimliği sorunu, kadının toplumsal konumuna yönelik arayışlarda öncelikli yer tutmuştur. Kadın kalemler, kadınlık serüvenleriyle yazarlığı iç içe çoğaltırken verdikleri mücadelede geleneksel yapının engellerini aşarak var olmuşlardır.

"Türk kadını, özellikle şair ve yazar olarak nasıl bir performans sergilemiş, düşünce ve sanat hayatımızın neresinde olmuş, tarihi akış, sosyal ve siyasal birikimin içinde nasıl ortaya çıkmış ve kendini gerçekleştirmiştir?.." Bu ve benzer soruların eşlik ettiği bir arayış içinde, Türk edebiyatındaki "kadın kalemler", örneklemeler çerçevesinde ele alınmış, "kadın yazar", "kadın duyarlılığı" ve "kadın kimliği" gibi kavramlar farklı yaklaşımlar ve değerlendirmeler eşliğinde sergilenmeye çalışılmıştır.
Stok Kodu
9789756768648
Boyut
140-215
Sayfa Sayısı
592
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-03
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat