İslam'ın kutsal metinleri kadar tarihsel İslam düşüncesi de kadın varlığını ontolojik, dilsel, tarihsel, siyasi, hukuki, ahlaki, vb. açılardan ilgi alanı içinde tutmuş ve belki sonu gelmez bir akademik çalışmayı hak edecek şekilde geniş bir literatürün oluşumuna yol açmışlardır. Bu bağlamda İslam düşüncesinin merkezi metni olan Kur'an'ın kadın tasavvuru veya kadın varlığına ilişkin oluşturduğu imge, bu geniş literatürün her zaman arka planında duran ve en belirleyici rolü oynamakta olan bir anlam dünyasıdır. Bu anlam dünyasının ortaya çıkarılması, tarihsel İslam düşüncesinin daha iyi irdelenmesi kadar kadın varlığı hakkında farkıl perspektiflerin yakalanabilmesini mümkün kılmaktadır.
Kur'an'da kadın imgesi, kadın varlığının farklı açılımlarını algılama imkanı olarak dilsel, tarihsel ve ontolojik perspektiflerden ele alınmıştır. Kitabın üç ayrı bölümünü oluşturan bu üç perspektif, gerçekte kadın varlığı ve Kur'an metni arasındaki ilişkinin en temel boyutlarını sergilemektedir.
Kuşkusuz bu perspektiflere dayalı olarak Kur'an'da kadın imgesinin siyasi, hukuki, ahlaki, estetik vb. açılımlarını irdelemek mümkündür. Ancak hemen belirtelim ki kadın imgesinin siyasi, hukuki, ahlaki, estetik vb. açılımları, her zaman dilsel, tarihsel, ontolojik perspektifleri arka planında peşinen varsaydığı için daha çok ikincil derecede bir konuma sahiptirler. Bir başka deyişle, Kur'an'da kadın imgesinin dilsel, tarihsel ve ontolojik perspektifleri, deyim yerindeyse zemin kurucu perspektifler olarak işlev görmektedirler. Zemin kurucu özellikleri nedeniyle onlar, ikincil derecedeki perspektiflere nispetle daha köklü düşünme biçimlerini talep ederler.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756768693
Boyut
140-215
Sayfa Sayısı
189
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat