Harp Hatıralarım -çanakkale, Irak, Kafkasya Cephesi-

%25
Harp Hatıralarım -çanakkale,Irak,Kafkasya Cephesi-,Mülâzım Mehmet Sina
"Bizce savaşta şart olan, cesaret, metanet ve feragattir. Hiçbir propagandaya kapılmayarak millî bir dayanışma kurabilen bir millet her zaman bir Çanakkale müdâfaası yaratabilir. Aksi taktirde bütün hayaller, bütün emeller, bütün dilekler boştur ve hiçtir!..

Binaenaleyh bütün hayat silsilesi boyunca yaşayan gençlerimize şunu tavsiye etmek isterim ki, Çanakkale, tarih boyunca nice kahramanlıklar gösteren milletimizin hasta adam telakki edildiği bir çağda, Osmanlı İmparatorluğu nun tarihine son vermek için yapılmış bir suikasta sahne olan yerdir!..

Bu suikastı önlemek için topraklarımızın yetiştirdiği yüz binlerce Mehmet orada gömülüdür. Dedelerinizin babalarınızın amca ve dayılarınızın ve bu gün etrafınızda gördüğünüz malül alaylarının kaybettiği kolları, bacakları hatta kafataslarının birer parçaları hep orada, yaşayan ölüler diyarındadır!.. Oraları gez ve gör. Vatan müdâfaasına en güzel örneği orada göreceksin!..

Orası sarsılmayan ve korkmayan Türk Milleti nin şerefli tarihine eklediği eşsiz bir zafer meydanı, hasımlarımızın ise ebedi matem alanıdır. İstiklâl Savaşı nda, İnönü lerin Sakarya nın, Dumlu ve Tınaz ın kahraman er ve subayları zafer tılsımını hep hu meydandan almış, onu son nefesine kadar kullanmış, dünyada nispet kabul etmeyen başarılar elde etmiştir. Sen de bir Türk çocuğu olduğuna göre, yaşadığın müddetçe ilhamını bu kaynaktan temin et."
Mülâzım Mehmet Sinan
Stok Kodu
9789756768709
Boyut
145-210
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-03
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat