Son yıllarda iletişim çalışmalarının, sosyal bilimleri içerisindeki yerinin çarpıcı biçimde önem kazandığı gözlenmektedir. İletişim alanı, bir yandan disiplinler arası bir alan olarak dikkat çekerken diğer yandan da üzerine temellendiği kuramsal ve yöntembilimsel yaklaşımlarla başlıbaşına bir alan haline de gelmiş bulunmaktadır.
Genel olarak göz atıldığında, iletişim alanında ortaya konulan çalışmaların ekonomiden tarihe, sosyolojiden siyasetbilimine, sosyal psikolojiden psikolojiye, dilbilimine, antropolojiye hatta güzel sanatlara kadar uzanan çok geniş bir perspektife yayıldığı gözlenmektedir. Terminolojik açıdan da iletişim ile sosyal bilimlerin diğer disiplinleri arasınnda önemli kesişme alanları dikkati çekmektedir. Özellikle de iletişim teknolojisinin gündelik yaşamımıza her alanında etkin olduğu günümüz iletişim çalışmalarının vazgeçilmezliği kendisini daha çok hissettirmektedir.
James Lull'un Medya, İletişim, Kültür isimli bu çalışmasının çok yönlü ve kapsamlı bir araştırmanın ürünü olması onun önemini artırmaktadır. Öte yandan James Lull'un Medya, İletişim, Kültür adlı eseri gerek kullandığı terminoloji ile gerekse iletişim ve kültür ilişkisine ilişkin bütünsel sorgulaması ile hem iletişim öğrencileri için hem de sosyoloji ve sosyal psikoloji öğrencileri için önemli bir başvuru kaynağı niteliği taşımaktadır.
Vadi Yayınları bu alandaki teorik çalışmaların ülkemizde henüz çok yeni olması nedeniyle, oluşturmaya çalıştığı medya ve iletişim kitaplığında bir başvuru kaynağı olmayı hedeflemektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756768297
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
248
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2001-10
Çeviren
Nazife Güngör,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat