Şüphesiz bilgi de bir değerdir ve 'bilgi değerleri'nden söz edilmesi nedensiz değildir. Dolayısıyla bilgi ve değer arasındaki ilişkide değerden bilgiye giden ikinci yolda yürüyenler, doğa hakkındaki bilgimiz de içinde olmak üzere, bilgiyi değerden bağımsız bir konu olarak ele almayı reddetmişler, özellikle kültür dünyasında bilginin değerle yüklü ve değerle bağıntılı olarak elde edileceğini belirtmişlerdir.
Bu iki yol dışında bir üçüncü yol üzerinde yürüyenler de hiç az değildir. Özellikle son iki yüz yıldır, bilgi ve değer arasına adeta duvar ören, bilgiden değere veya değerden bilgiye geçilemeyeceğini savunan, çoğu 19. yüzyıl pozitivizminden ve 20. yüzyıl neopozitivizminden kaynaklanan görüşlerin sahipleri, bu üçüncü yolun izleyicileri olarak karşımızda durmaktadırlar. Öyle ki, bu üçüncü yol üstünde dile getirilen görüşlerin, son yarım yüzyıla kadar, konuyla ilgili en etkili görüşler oldukları görülmektedir.
Böylece bilgi ve değer ilişkisi (veya ilişkisizliği) sorunu, felsefe tarihinin üzerinde en çok durulmuş ve durulmakta olan sorunlarından birisi olarak görünmektedir. Günümüz dünyasında hem bilgi hem değer konusunda bir kriz yaşanmakta olduğunu etkili bir şekilde ileri süren filozoflarımızın sayısı hiç de az değildir. Sempozyumumuzda konuların sadece teorik ve akademik bir üslupla ele alınmasıyla yetinilmeyeceğini, günümüz dünyası ve özellikle ülkemizle ilgili değerlendirmenin yer verileceğini, sempozyum sınırlarının bu yönden büyük önem taşıdığını belirtmekten kıvanç duyuyorum.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756768457
Sayfa Sayısı
381
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2002-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat