Büyü, Gizem ve Bilim Batı Uygarlığında Okült

%26
Büyü,Gizem ve Bilim,Dan Burton
Bilimin zaferi tüm diğer gerçeklik açıklamalarını bozguna uğratmış gibi görünüyor. Astroloji, simya ya da büyü, artık dünyayı bize açıklama gücüne sahip değil. Oysa bir zamanlar, din gibi, bu inanç sistemlerinin her biri, insanın kavrayamadığı şeylerin aydınlatılmasına yardımcı olmuştu. Bu okült uygulamalar ortadan kalkmış da değil. Zamanımızın büyük bir kısmını karanlıkta ve düşler aleminde geçirmekteyiz ve ayaklarımızın sağlam zemine basmasını yeğlememize karşın, gizeme ve sonsuzluk duygusuna olan ihtiyacımızı henüz yitirmedik.
Büyü, Gizem ve Bilim, üçüncü inanç akımı olarak, Batı uygarlığının biçimlenmesinde olduğu kadar Yunan rasyonalizmi ve Yahudi-Hıristiyan geleneğinde de büyük önem taşıyan okültün öyküsünü anlatıyor.
Okült bilimin varsaydığının tersine, canlı ve zeki bir dünyada açıklamalar arayışında. Elinizdeki kitap, bu inançları ciddiye alarak (ve çağdaş bilimi de göz önünde bulundurarak), okültün gücünü mercek altına almayı amaçlıyor. Mısırlıların Ölümün Kitabı'ndan Yeni Çağ inançlaırna, Eflatun'dan Hitler'e değin, karanlık sırlarıyla bizi hala baştan çıkaran bir dünyayı açıklamakta yararlanılan bilmenin okült yolları, sinsice kötüye de kullanılmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754342987
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
464
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-10
Çeviren
Yasemin Tokatlı,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat