Federico García Lorca / Profil, İspanyol şiirinin evrensel adı Federico García Lorca'nın 5 Haziran 1898 günü başlayıp 20 Ağustos 1936 günü sona eren otuz sekiz yıllık kısacık ömründe ürettiği sayısız yapıt içinden yapılmış küçücük bir seçme: Şiir, oyun, senaryo, konferans, mektup ve desenlerinden sınırlı sayıda örnek.

Ancak, bu koşullarda bile, yapılabilecek benzer bir Lorca derlemesinden çok farklı: Bilge Karasu'nun 1950'li ve 1960'lı yıllarda çevirip dergilerde yayımladığı Lorca şiirleri, Sabri Altınel'in Cante Jondo şiiri ve Seçilmiş şiirler kitaplarında topladığı çeviriler, ayrıca önemli ozan ve çevirmenlerimizin nerdeyse efsaneleşmiş Lorca çevirileri ilk kez bu kitapta bir araya getirildi. "Salvador Dalí'ye Od" şiiri, Seyirci oyunu, 1929-1930 yıllarında New York ve Havana'dan ailesine yazdığı mektuplar ve "Duende" konferansı, ispanyolca asıllarından yapılmış çevirilerle ilk kez bu kitapta yer aldı.
Az bilinen fotoğraflar eşliğinde...
(Tanıtım yazısından)

İspanyol şiirinin evrensel adı Federico García Lorca'nın 5 Haziran 1898 günü başlayıp 20 Ağustos 1936 günü sona eren otuz sekiz yıllık kısacık ömründe ürettiği sayısız yapıt içinden yapılmış küçük bir seçme olan Federico García Lorca / Profil'de Lorca'nın şiir, oyun, senaryo, konferans, mektup ve desenlerinden sınırlı sayıda örnek yer alıyor.

Ancak Federico García Lorca / Profil, bu koşullarda bile, yapılabilecek benzer bir Lorca derlemesinden çok farklı: Bilge Karasu'nun 1950'li ve 1960'lı yıllarda çevirip dergilerde yayımladığı Lorca şiirleri, ozan ve çevirmen Sabri Altınel'in Cante Jondo Şiiri ve Seçilmiş Şiirler kitaplarında topladığı çeviriler, ayrıca önemli ozan ve çevirmenlerimizin nerdeyse efsaneleşmiş Lorca çevirileri ilk kez bu kitapta bir araya getirildi. Lorca'nın yakın dostu ressam Salvador Dalí için yazdığı "Salvador Dalí'ye Od" şiiri, Seyirci oyunu, 1929-1930 yıllarında New York ve Havana'dan ailesine yazdığı mektuplar ve ünlü "Duende" konferansı, bu kitap için İspanyolca asıllarından çevrildi.

Lorca'nın yaşamının çeşitli dönemlerinden belge niteliğinde ve az bilinen fotoğrafların da yer aldığı Federico García Lorca / Profil, İspanya'nın yetiştirdiği bu dünya ozanını tanımak için iyi bir kaynak.
(Tanıtım Yazısından)

İspanyol şiirinin evrensel adı Federico García Lorcanın 5 Haziran 1898 günü başlayıp 20 Ağustos 1936 günü sona eren otuz sekiz yıllık kısacık ömründe ürettiği sayısız yapıt içinden yapılmış küçük bir seçme olan Federico García Lorca / Profilde Lorcanın şiir, oyun, senaryo, konferans, mektup ve desenlerinden sınırlı sayıda örnek yer alıyor.

Tadımlık

Gülün istediği
Değildi şafak;
Dalının üstünde, ölümsüzcesine
Bir başkaydı aradığı.

Gülün istediği
Bilgi değildi, gölge değildi;
Uykuyla ten sınırında
Bir başkaydı aradığı.

Gülün istediği
Gül değildi;
Göklerde, durgun,
Bir başkaydı aradığı.

Çeviren: Bilge Karasu
Stok Kodu
9789754347331
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
672
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Erdoğan Alkan
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat