Derebeyi Efendim Tehmina Durrani, Pakistan'da Lahor yüksek sosyetesinin ayrıcalıklı ortamında büyümüş ve Benazir Bhutto'yla aynı okulda eğitim görmüştür.
İlk kocasını ve kızını uğrunda terk ettiği derebeyi Mustafa Khar, Pakistan'ın en tanınmış politikacılarından biridir. Mustafa Khar'la birlikteliği mükemmel bir çift görüntüsü oluşturur. Dört çocuk doğurur, sürgün yıllarında ve düşünce suçundan hapiste yattığı süre boyu kocasını destekler, kurtuluşu için savaşım verir. Ancak özel yaşantısı tam bir cehennemi andırmaktadır. Mustafa, hastalık derecesinde kıskanç ve şiddet yanlısı yapısıyla, karısını dış dünyadan koparıp ona eziyet etmekten geri kalmaz. On dört yıllık evliliği süresince sessizce acı çeken, sudan nedenlerle sürekli dayak yiyen, aldatılan, tehdit edilen, hatta ırzına bile geçilen Tehmina, sonunda isyan eder. Ancak Pakistan'da boşanmanın bedeli ğırdır; bütün varlığını ve çocuklarının velayetini yitirir, öz ailesi ve dostları tarafından dışlanır.
"Bu kitabı yazmaya karar verdiğinde, erkek egemen Müslüman bir toplumda özel yaşamından söz ederken karşılaşacağım tehlikelerin pek güzel bilincindeydim. Ancak halkımın iyiliği için, kişisel kaygılardan uzak durmalıydım. Çünkü derebeyi değerler sisteminde derinlere kök salmış bir kötülük var; çaresine bakmadan önce de, bunun tanımlanmasına gerekiyor. Derebeyi Efendim, Tehmina Durrani, 2000154100019, Varlık Yayınları, Filiz Nayır Deniztekin
Stok Kodu
2000154100019
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
320
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1995-01
Çeviren
Filiz Nayır Deniztekin
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat