“Yabancı Arşiv Belgelerinden ve Kendi Kaleminden“
Kitabı yazmaya karar vermemde, tabii ki, Ethem Bey'in ailesine mensup olmanın, dolayısıyla kendi geçmişimi de araştırmanın rolü vardır. Ancak bu, esas değil, talidir. Esas neden, bu satırların yazarının resmi tarihten bir hayli rahatsız olmasıdır. Devlet arşivlerinin tarih bilimcilerine kapalı, ama tarih yazmakla görevlendirilmiş kimilerine açık olduğu bir ülkede, sistemin özellikle eğitsel kurumlarında mütemadiyen dile getirilen “kahraman“ ve “hain“ tanımlamalarının neden ve niçinlerini tartışmak elzemdir. Özellikle 1919-1921 arası dönemi mercek altına almak son derece önemlidir. Zira bu süreçte oluşan antagonizma, bugün hâlâ Türkiye'nin gündemini meşgul etmektedir.
Emrah Cilasun
Cilasun'un büyük bir titizlikle bulduğu ve yayınladığı belgeler, Çerkes Edhem isyanının sadece birkaç çete reisinin “ihanet“ine indirgenemiyeceğini, Batı Anadolu'da sayıları binlere varan Çerkesin kendilerine “ihanet“ eden Ankara hükümetine karşı muhalefete geçtiğini, Kemalist iktidarın da, Edhem ve kardeşlerinin ötesinde, Çerkes cemaatini kitlesel bir şekilde bir tehdit unsuru olarak algıladığını göstermektedir. - Hamit Bozarslan
“Gerçek yapıcı“, hem karartılan gerçeği bulmaya çalışır, hem, bir inşaat ustası gibi, yalana dayanan yapıları yıkıp, onun içinden ayıkladığı malzemelerle gerçeğin yapısını kurmaya çalışır, hem de, karşıtlarının iddiasının aksine, “yıkıcı“ değil, “gerçek yapıcı“dır. İşte Emrah Cilasun, bu zor işe girişme cesaretini gösterenlerden biridir.
Gün Zileli
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944989084
Boyut
135-220
Sayfa Sayısı
284
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat