Afganistan ve Irak işgalleri ve bu ülkelerde yeni devlet sistemleri kurma girişimleri “ulus inşası“ (nation building) terimini öyle popülerleştirmiştir ki terim, bugün bakanlar ve hükümet başkanları tarafından bile kullanılmaktadır. Ekonomik ve politik küreselleşmeye ilaveten sayısız etnik çekişme, iflas etmekte olan ve iflas etmiş devletler, insani müdahaleler ve barışı koruma operasyonları ile tanımlanan bir dönemde, yeni ulus-devletler inşa etmek konusu sıradışı bir önem arz etmektedir.
Ulus inşası, Somali'deki başarısız müdahaleden sonra, dış, güvenlik ve kalkınma politikaları üzerine yapılan tartışmalarda önemli bir yer tutmuştur. Terim bugün, her seferinde net anlamı açıkça kullanılmadan, kalkınma politikasında olduğu kadar, bölgesel istikrar, emperyal kontrol, çatışmanın sevk ve idaresi ve önlenmesi konularında da kullanılmaktadır.
Günümüzde “Ulus-İnşası“ üzerinde yürüyen uluslararası tartışmalara ağırlığını ABD'li yazarlar, özellikle de yeni muhafazakar çevreler koymaktadır. Bu kitap ise “Yaşlı Avrupa“dan akademik ve politik alternatif eleştirel bir bakışı sunuyor.
Kitabın ilk bölümü, ulus inşasının genel ve konsepsiyonel sorunlarıyla ilgili bir bölümler seçkisidir. Bu bölümü, Afrika, Yakın ve Orta Doğu ile Balkanlar'dan önemli örnek olguların analizi izlemektedir. Üçüncü bölüm ise, ulus inşasının politik terimler çerçevesinde çözümü ile ilgili sorulara odaklanmaktadır.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944989213
Boyut
135-220
Sayfa Sayısı
240
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-01
Çeviren
Burhan Şayli,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat