Siyasetin Büyük DüşünürleriSiyaset Felsefesinde Eleştirel Güzergâhlar

%20
Siyasetin Büyük Düşünürleri,Philippe Corcuff
İnsanın tarihi boyunca toplulukların ve bireylerin mutluluk arayışı önünde engel oluşturan ezici güçler nelerdir? Daha adil bir dünya olanaklı mıdır? İnsanların şehir-devletleri nasıl daha demokratik biçimde örgütlenebilir? Şehir-devlet yaşamına katılımımıza vermemiz gereken yön nedir? Bireyler olarak tutkularımız, arzularımız, bencil çıkarlarımız veya özgeci eğilimlerimiz ile kamusal yaşamın kuralları arasında kurmamız gereken ilişkiler nelerdir?
Bunlara benzer soruları sık sık işitiriz. Filozofların ya da sosyologların, şurada burada ortaya çıkan yön arayışlarına doğrudan yanıt verebilmeleri, pek olası değildir. Onların, günümüzün belirsizlikleri içinde mantar gibi çoğalan “eşsiz düşünceler“in sahipleriyle pek bir alıp verecekleri yoktur. Yine de, daha iddiasız bir tarzda, birtakım soruları yeniden formüle etmeye ve kısmi ve geçici nirengi noktaları sağlamaya yardım edebilirler. Öyleyse büyük siyaset düşünürlerinin (Platon, Aristoteles, More, La Boétie, Machiavelli, Hobbes, Spinoza, Montesquieu, Rousseau, Kant, Proudhon, Marx, Nietzsche, vb) mirası, bu perspektifte bize sunulmuş zengin bir kaynaktır.
“Güncel“ olana, yani medya tarafından aceleci ve hatta çarpık bir görüşü sunulan olaylar seline mesafe koyma kaygısı taşıyan okurlara, geleneğe malolmuş bu filozoflara geri giderek ve yolculuğu 20. yüzyılın en heyecan verici yazarlarına (Wittgenstein, Dewey, Merleau-Ponty, Arendt, Lévinas, Derrida, Foucault, Bourdieu, vb) kadar götürerek, biraz ışık tutulabilecektir.
Üniversite kürsülerinde bu yazarlar, siyaset, hukuk ve felsefe bölümlerinin programlarına, çeşitli nitelendirmeler altında dahil edilmişlerdir: “Siyasal Düşünce“, “Siyasal Fikirlerin Tarihi“, “Siyaset Felsefesi“ ya da “Siyaset Kuramı“. Siyaset felsefesine özgü soru ve kavramların çıraklığından faydalanacak olanların başında, bu öğrenim alanlarındaki öğrenciler geliyor. Böylelikle bu kitap öncelikle siyaset bilimi, hukuk ve felsefe öğrencilerine, ama bir o kadar da şehir-devlet sorunlarına ve dünyamızın adaletsizliklerine karşı eleştirel olanaklar arayışındaki okurlara hitap etmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789944989886
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
149
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-09
Çeviren
Aziz Ufuk Kılıç,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat