Rusya’da Devlet Merkezli Sistem ve Bürokrasi

%20
Rusyada Devlet Merkezli Sistem ve Bürokrasi,S. Harun Yılmaz
Bu kitap hem uluslararası ilişkiler, siyaset veya tarih alanında uzmanlaşanlara hem de Rusya hakkında akademik bilgi sahibi olmak isteyen herkese hitap ediyor.

Yazarın Oxford Üniversitesi'ndeki yüksek lisans tezini (farklı görüşlerdeki Batılı ve Rus kaynakları) kullanarak genişletip hazırladığı eser, Hıristiyanlığın kabulünden, Rusya'nın Moğollar tarafından istilasına, Feodalizm , Asya Tipi Toplum tartışmasından, Marksizmin 20 yy.daki Rusya macerasına kadar birçok alt başlıkta tek bir şeyi hedefliyor: Rusya'daki 'baskın ve güçlü devlet - zayıf ve kırılgan sivil toplum' şeklinde özetlenebilecek siyasi kültürü ve politik yapıyı şekillendiren tarihsel olguları, etkenleri sergilemek. Günümüzde Rusya'da yeniden filizlenen bu dirençli yapıyı anlamak, zamanında önlemler almak ve söylem geliştirmek için bu yapının tarihsel gelişimini bilmek çok önemli.

Batı'da çok güçlü ve akademik seviyede iken, ülkemizde çok zayıf ve aşırı politize olan 'bölge uzmanlığının' belirli bir ideolojinin veya söylemin esiri olmadan yapılabilmesinde, bu eserin öncül olmasını diliyoruz.
- Mehmet Altan
Stok Kodu
9789944989008
Boyut
135-220
Sayfa Sayısı
379
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat