Geleceğimiz olan çocuklarımız, onlara verdiğimiz değer ve bakım oranında sağlıklı yetişir. Elbette bu değer ve bakım, onları yetiştiren başta anne - baba olmak üzere eğitimcilerin ve tüm yetişkinlerin eğitim düzeyleri ile ilgilidir. Bu nedenle, önce kendi çocuklarımızdan daha sonra da yakınımızdaki ve toplumdaki tüm çocuklardan sorumlu olduğumuzu bilmeliyiz. Onların bazı fiziksel, ruhsal ve sosyal problemleri vardır, olacaktır. Bu problemleri tanımak, çocukların bunlarla baş etmelerini sağlamak hepimizin görevidir. Tüm farklılıkları ve kişisel özellikleriyle onlar birer çocukturlar. İsimleri Emre veya Elif, boyları uzun veya kısa, renkleri sarı veya siyah, hastalıkları var veya yok olabilir ama onlar bizimdir ve bizim geleceğimizdir. Bu anlayışla yola çıkarak Çocuk Ruh Sağlığı adlı kitapta bahsedilen çocuk ruh sağlığı ile ilgili bilgilere bu kitapta devam edilmiştir.
Toplumun birer üyesi olan çocuklarımıza verilen değer ve bazı toplumsal özelliklerin çocuk ruh sağlığına etkileri üzerinde durulmuştur. Toplumda özel sorunları olan çocukların durumlarına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Sayıları tahmin edilenden daha çok olan, kendi benliği ve ilişki kurduğu diğer kişilerle uyuşmazlıklar yaşayan çocuklar ele alınmıştır. Çocuklarda uyumsuzluk yaratan birçok sebep vardır. Bunların başında biyolojik, psikolojik ve sosyal temel ihtiyaçların karşılanmaması, bedensel özürler, hastalıklar ve sosyo ekonomik yetersizlikler gelir. Bu temel ihtiyaçların karşılanmaması sonucu çocukta benliğini korumak ve dengesini sağlamak üzere gelişen savunma mekanizmaları açıklanmıştır.
Çocuklarda görülen tüm bu ruhsal problemlerin, tanınması, önlenmesi ve düzeltilmesi için gereken şartlar ve eğitim yöntemleri üzerinde durulan bu kitabın, çocuklara ve onları yetiştiren kişilere ışık tutması amaçlanmıştır.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789754246117
Sayfa Sayısı
110
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat