"Bir çok hükümet, seçimlerle değişmekten ziyade, Hükümet Darbeleri ile görevlerinden uzaklaştırılır. Adı "kötü" (!) olan bu mükemmel el kitabı, küçük bir grubun, arkalarındaki güce dayanarak devletin içindeki iktidar erkinin manivelalarını nasıl ele geçirebileceğini ve bürokratik mekanizmayı nasıl sarsabileceğini gösteren bir yönerge ve bir Hükümet Darbesi klavuzudur. Edward Luttwak, ilkin bir darbeyi mümkün kılacak koşulları belirtir, sonra askeri ve politik tehdit olan bazı güçlerin nasıl tarafsızlaştırıldığını, haberleşme ağına yakalanmama yöntemini ve ordudaki bazı anahtar birimlere nasıl sızıldığını tartışır.

"Kitap, politik açıdan tarafsız olmakla birlikte, bir çeşit tahrikedici (!) özelliğe sahip. Eser, baştan sona dikkatleri modern bir devletteki gerçek iktidar odakları üzerinde yoğunlaştırır. (Bütün bu odaklar ise 24 saatte ele geçirilebilir.) Luttwak, son yılların siyaset tarihinden büyüleyici örnekler vererek fikirlerinin bir özetini sunmakta ve özellikle Üçüncü Dünya Ülkeleri'nin bir çok politik problemlerine açıklık getirmektedir.

"Makyavelli'nin Prens kitabından daha kışkırtıcı daha alaycı bir anlatıma sahip"
The Times Literary Supplement

"Olağanüstü... Parlak bir zeka, alaycı metodolojik bir rehber... Beğenilecek bir düzeyde, belgelendirilmiş bir anlatım."
The Spectator'da yazan Helen Vlachos.

"Hükümetleri devirme tarihini içeren, değişik uluslar içinde en iyi satan bir yeraltı kitabı olabilir... Planlama aşamasındın iktidarı ele geçirme aşamasına kadar bir darbenin her düzeyindeki gelişim haritasını çıkarmaktadır... Küçük bir klasik...
Time.
Stok Kodu
9789753860307
Boyut
153-195
Sayfa Sayısı
204
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-12
Çeviren
Edip Polat
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat