DURU TÜRKÇESık Yapılan Söyleme Yanlışları ve İstanbul Türkçesi

%30
Duru Türkçe,Asım Yıldırım
Ne acıdır ki; her geçen gün anadilimiz,Türkçemiz zayıflıyor ve yabancı dillerden yardım dilenen bir lisan haline geliyor.Ve daha da üzücü olan ,bunun Türkçemizin değil;Türkçe konuşan bizlerin ne kadar büyük bir gerileme yaşadığımızın bir göstergesi olmasıdır.
Özellikle, özel radyo ve televizyon yayınlarının çığrından çıkmasıyla birlikte bir "dil kirliliği" de yaşanmaya başlamıştır. Radyolardan duyduğumuz sesler ve sözlerle ,televizyon ekranlarından evlerimize ve kulaklarımıza dolan görüntü ve sesler hayatımızı yakından etkilemekte.Ancak ,yaptığı işin sorumluluğu ve bilincinde olanlar, az da olsa, iyiki var.
Bunlardan biri de Asım Yıldırım .Büyük bir zevkle seyredilen programında başlattığı "Duru Türkçe" bölümünü kitaplaştıran Asım Yıldırım,Türkçenin iyi bir şekilde kullanılması ve konuşulmasına katkıda bulunmaya çalışmakta.
Kitapta,bazen yazılış,bazen okunuş-söyleyiş,bazen de hem yazılış hem okunuş-söyleyiş hatası olan kelimeleri bulacaksınız. Ayrıca kitapta,kelimelerin kökenleri,anlamları,nasıl telaffuz edilmesi gerektiği de anlatılmıştır.
Dil bir kültürün zenginliğini yansıtan en önemli unsurlardan biridir. Eğer biz dilimize sahip çıkmazsak ,kendi öz değerimize de sahip çıkamayız.Bu nedenlede bu gidişe bir an önce dur demenin zamanı çoktan geldi.Lütfen,Türkçemize sahip çıkalım!
Stok Kodu
9789944204385
Boyut
135-210
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-10
Kapak Türü
Standart
Kağıt Türü
Standart
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat