Allah’ı İnkar Mümkün müdür? Atatürk’ün Hayatını Değiştiren Kitap

%30
Atatürk'ün Hayatını Değiştiren Kitap - Allah'ı İnkar Mümkün Müdür?,Şeh
Atatürk'ün üç günde okuduğu ve geleceğin Türkiye'sini inşa ederken görüşlerinden yararlandığı önemli eser...
Atatürk'ün 3 Günde Okuduğu Kitap!
Atatürk'ün okumaya düşkünlüğü ve kitaplara verdiği önem herkes tarafından bilinir. Daha Selanik'te bulunduğu gençliğin ilk dönemlerinden itibaren zamanın büyük kısmını okumakla geçiren Atatürk, okumakta olduğu kitaplardan edindiği fikirlerle de ufkunu genişletilmiş, bu şekilde sadece kendi geleceğini değil, bir ulusun geleceğini çizmiştir.
2. Meşrutiyet döneminin ünlü düşünürlerinden Şehbenderzade Ahmed Hilmi tarafından kaleme alınan “Allah'ı İnkar Mümkün müdür?“ de Atatürk'ün üç günde okuduğu ve geleceğin Türkiye'sini inşa ederken görüşlerinden fazlasıyla yararlandığı önemli eserlerden biridir.
Şehbenderzâde Ahmed Hilmi bu eseri aslında Allah'ın varlığını kanıtlamak ve felsefede küfrün niteliğini belirtmek amacıyla yazmıştır.
Ancak eserin “Okuyuculara Birkaç Söz“ başlıklı giriş bölümünde yaptığı değerlendirmelerde Osmanlı İmparatorluğu'nun bulunduğu siyasi sıkıntılara değinerek bu konunun çözümü için önemli fikirler de ileri sürülmüştür.
Atatürk, düşünce yapısını büyük oranda etkileyen bu eser aracılığıyla Auguste Comte ve Pozitivizmle tanışmış... Dini ideolojiye karşı fen bilimlerinin yükselişinin farkında varmış ve “Hayatta en hakiki mürşidin ilim olduğu“ inancının temellerini atmıştır.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9786053840046
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
232
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-05
Çeviren
Ahmet Almaz,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat