Doğu Mektupları

%20
Doğu Mektupları,Lady Montagu

Liste Fiyatı : 10,00 TL
İndirimli Fiyat : 8,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 8 puan kazanacaksınız)
   8

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
...İngiltere'de “Transactions“ adlı bir dergi yayımlanmaktadır. Bu derginin 1721 yılı yaz sayısında “Türkler Çiçek Hastalığını Nasıl Alırlar“ başlığını taşıyan bir yazı vardır. Yazının kaynağı İstanbul'daki İngiliz elçisinin eşi Lady Montagu'dur. Lady Montagu İstanbul'da bulunduğu sırada çiçek aşısını öğrenmiş ve bu yöntemin İngiltere'de tanınmasına öncülük yapmıştır. Genç yaşta yakalandığı çiçek hastalığı sonucu güzelliği bozulan Lady Montagu, mektuplarında Türkler'in uyguladığı yöntemden söz etmekte, kendi oğlunun da bu uygulamayla çiçek hastalığından korunduğunu yazmaktadır.
Parlamento'daki Whig grubu üyesi Edward Wortley Montagu ile evli olan Lady Montagu'nun edebi ün kazanmasının nedeni, İstanbul'dan ve başka Osmanlı şehirlerinden gönderdiği ve Osmanlı'da saray yaşamı, kadının İslam'daki yeri, şeriat düzeni, Osmanlı'nın diğer halklarla ilişkileri vb. üzerine gözlemlerini içeren ve günlüğüne dayanarak kaleme aldığı olağanüstü mektuplardan kaynaklanır.
Murat Aykaç Erginöz'ün büyük titizlikle dilimize kazandırdığı Doğu Mektupları, Lady Mary Wortley Montegu'nun klasikleşmiş bu ünlü mektuplarıdır. Bu eserin çevirmeni Murat Aykaç Erginöz, Fransız edebiyatından birçok değerli yapıtı Türkçe'ye aktarmış ve Fransız Devleti'nce Şövalye Nişanı'yla ödüllendirilmiş, Fransız Kültür Bakanlığı'nın Akademik Palmiye Roman Ödülü'nü almıştır.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789754880571
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
168
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1996-02
Çeviren
Murat Aykaç Erginöz,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat