Victor Hugo, romantik Dönem Fransız yazarlarının en önemlisi sayılan romancı, oyun yazarı ve şairdir.
Victor Hugo, kendi ifadesiyle, “hem Breton, hem de Lorraine kökenli'ydi. Latin edebiyatı üzerine sağlam bir öğrenim gördü. Hukuk fakültesine girdiyse de, sonra başka konulara ilgi duymaya başladı.
Hugo ilk başarısını oyunlarıyla sağladı. XI. Louis dönemindeki yaşamı anlattığı Notre Dami'ın Kamburu ile ününü pekiştirdi. Notre Dame'ı yazdığı sırada Temmuz Devrimi gerçekleşmiş, öğrenciler ve liberal burjuvazinin desteğiyle Louis-Philippe tahta geçmişti.
1841'de Acedemie Française'e seçildi. Aralık 1851'deki hükümet darbesinden sonra III. Napoleon iktidara geçti ve ikinci imparatorluk dönemi başladı. Hugo yeni yönetime karşı çıkmaya kalkıştıysa da, sonra Brüksel'e kaçtı. Sürgündeki yaşamı, 4 Eylül 1870'de cumhuriyetin yeniden kuruluşuna değin sürdü.
Başlayıp yarım bıraktığı romanı Sefiller'i yeniden ele aldı. 1862'de yayımlanan romanı her tür okurdan olağanüstü ilgi görerek büyük bir başarıya ulaştı. Ve Sefiller, Hugo'yu Fransa'da büyük bir üne kavuşturdu. Paris'in yeraltı dünyasında geçen ve bir dedektif öyküsüne dayanan roman, Paris halkının destanıydı aynı zamanda. Kısa sürede çeşitli dillere yapılan çevirileriyle de Hugo'nun ünü Fransa sınırları dışına yayıldı. Victor Hugo, Sefiller'le dünya edebiyatının en seçkin ırmak romanlarından birinin yaratıcısı olmuştu.
Fransız edebiyatında Hugo kadar çok yapıt vermiş bir başka yazar yoktur. 1830'da “Romantizmin en güçlü beyni“ olarak tanımlanmış, şiir ve düzyazılarıyla popüler Fransız edebiyatının babası konumuna yükselmiştir. Bugün Fransa'nın her kentinde, Hugo'nun adının verildiği bir sokak vardır.
Charles Baudelaire'in dediği gibi, “gizem havası yaratmakta usta“ olan Hugo'nun Sefiller'i sonraki yıllarda da yaygınlıkla okunmuş, zengin düşünceleri ve sıcak anlatımıyla okurlarını etkilemeyi sürdürmüştür. Sıradan sevinç ve acıların gücünü, yalın bir dille yazmayı çok iyi bilen Hugo'nun; Fransa'nın en saygın bilim, edebiyat ve kültür kurumu Academie Française'in oluşturduğu bir kurul tarafından, büyük bir titizlikle gözden geçirilip, aslına sadık kalınarak yer yer kısaltılmış olan elinizdeki Sefiller adlı yapıtı, Muammer Tuncer'in usta işi, eşsiz çevirisiyle Türkçeye kazandırılmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754880663
Sayfa Sayısı
702
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-02
Çeviren
Muammer Tuncer,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat