Çocukları Babalarını AnlatıyorBenim Babam Bir Kahramandı

%20
Benim Babam Bir Kahramandı,Canan Kaftancıoğlu
Bir Ankara gezisi sırasında, ülkenin sürüklendiği bataklık ve M. Kemal Atatürkün silinmeye çalışılan aydınlığından söz ederken sevgili eşimin, rahat bir yaşam sürdürebilecek konumdayken, insanlığın geleceği uğruna yollarından dönmeyerek yaşamdan zamansız koparılan insanları topluca anma etkinliği düzenlemek fikrinin o anda arabada bulunan sevgili Öztürk Tatar ve Emin Yılmaz tarafından sahiplenmesi ile bu yola çıkıldı. Gecenin adı babasını erken yitiren ve bu yaranın izlerini yaşamı boyunca taşımış olan tüm çocukların ağız dolusu söylemeyi hak ettikleri Benim Babam Bir Kahramandı olacaktı tabii.
Bu düşüncenin olgunlaştırılması ile birlikte hep beraber harekete geçtik ve o dönem ölümü ses getirmiş olan, ulaşabildiğimiz aydınlarımızın aileleri ile görüşmeye başladık. Tahminimizin ötesinde bir destek ve sempati ile karşilandık. Her biri bir altın parçası olan bu insanların nasıl da babalarına layık olduklarını takdirle konuşurken, biz düzenleme komitesi ulusal ve yerel basının da desteği ile karşılandık. Geceler boyu ben, Öztürk, Naki ve Emin Ağabey kül tablalarını doldurup, kimi zaman gözyaşlarımızı tutamadık. Her tan atışında mutlu bir yorgunlukla yatağa gittik. Her slayt, her yazı o insanların bizim bile bildiğimizden ne denli yüce olduklarını ögretti bize. Her dakika onların yaşamından bir an daha katıldı yaşamımıza. Biz biraz onlar olduk, onlar biraz biz oldular.
Tüm bu duygusal yoğunluk ve yorgunluk arasında gidip gelirken sevgili Genco Erkal, Cahit Berkay, Mazlum Çimen ve Arif Damar(İlerleyen yaşına rağmen) bir telefonla yanımızda olarak aydın kavramının kirlendiği günümüzde, bir kez daha kirlenmeyenlerden olduklarını gösterdiler bize. Edip Akbayramın telefonda güven veren ve Ben İzmirdeyim ama kalbim sizinle diyen sesi bize güç verdi. Sayın Doğan Bermek bir çok konuda yol gösterici oldu ve tüm imkanlarını seferber etti. Sevgili İlknur Kaplanın duygu dolu sunumu geceye ayrı bir renk kattı. Aslında teşekkür edilecek o kadar çok insan var ki saymam imkansız.
Tüm emeğimiz ve aklımızı koyduğumuz gece sanırım Türkiye ve hatta Dünya tarihinde bir ilke imza attı. Okumakta olduğunuz bu kitap o gecenin somut bir anısı olarak düzenlendi. Bundan sonraki çabamız bu birlikteliği genişleterek Toplumsal Bellek Platformu çatısı altında, geçmişle gelecek arasında bir köprü kurmak olacaktır.
Geceyi hazırlayan, katılan, o kayıplarımızı unutmayan, yollarını yolu bilen herkes kendisi ile gurur duyabilir. Ben duyuyorum.

Dr. Canan Kaftancıoğlu
Stok Kodu
9789944305495
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat