Özentiden değil gerçek. Gün, ay, yıl olarak, doğum tarihim belli değil. Kastamonu, merkez Ortaköyde, Anamın deyişine göre; Yaprak kesiminde doğmuşum. Yaprak kesimi zamanı temmuz, ağustos aylarına denk geliyor.
Nüfus cüzdanıma bakılırsa, doğum tarihim:15 Ağustos 1945. İlkokulu bitirdiğim yıl, diploma alabilmem için zorunluluktan nüfusa kaydım yapıldı. Ağabeyim: Askere geç gitmen için, yaşını küçük yazdırdım demişti.
Köyümüze daha okul yapılmadan, okuma yazmayı, babamın önerisiyle mahalle mektebinde mahalle mektebinin hocasından öğrendim. Başka çocuklara da öğrettim.
İlkokulu köyümde okudum. Ortaokula, Nevşehir Muhtelif Gayeli Ortaokulunda başladım. Babamın ticaretle uğraşması nedeniyle, daha çocuk yaşta yurdun değişik yerlerini gezdim. Çeşitli kültürlerle tanıştım.
Orta öğrenimi yıllarımda, Kastamonu-Nevşehir arasında gittim geldim. Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü mezunu, Felsefe Öğretmenim Hacı Küçükkaracanın: Amerikan barış gönüllüleri yerine, yurdumuzun en ücra köşelerine gidip, bu memlekete sizler hizmet edeceksiniz tembihi üzerine; Kastamonu Gölköy Öğretmen Okulunu dışarıdan bitirdim, öğretmen oldum.
Yirmi altı yıl öğretmenlik yaptım. Öğretmenliğimin yarıyıllarından beri, yerel Kastamonu Gazetesinde köşe yazıları yazdım. Toplumun düşünce ve tasalarını gazete köşelerine taşıdım.
1993 yılında emekli oldum. Emekli olmanın, bir işe yaramaz anlamına geldiğine inanmıyorum.
Bir iki yıldır, ömrümün bende derin iz bırakan anlarını, toplum olaylarını, görüp duyduklarımı, anımsayabildiklerimi, öykü türünde yazıyorum. Roman tasarılarım da var.
Çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev yaptım.
Şu anda da, sivil toplum örgütlerinde görev yapmayı sürdürmekteyim.
Evli, üç çocuk babasıyım.
Stok Kodu
9789944305457
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-9
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat