Ümit KaftancıoğluYaşama Sevincine Bin Selam

%20
Yaşama Sevincine Bin Selam,Öztürk Tatar
"YAŞAMA SEVİNCİNE BİN SELAM" ÜMİT KAFTANCOĞLU
Hazırlayan: Öztürk TATAR
11 Nisan 1980 günü uğradığı bir saldırı sonucu yaşamını yitiren; TRT yapımcısı, yazar, öğretmen Ümit KAFTANCIOĞLU´nun anısına Öztürk TATAR tarafından hazırlanan kitap çıktı. Kaftancıoğlu´nun bir söyleşisinde söylediği bir sözden adını alan "YAŞAMA SEVİNCİNE BİN SELAN / ÜMİT KAFTANCIOĞLU" adlı kitabı oldukça titiz bir araştırma ve emekle hazırlandı.
Asıl adı "Garip TATAR " olan Ümit Kaftancıoğlu´nun sanatı ve yapıtları konusunda yazılmış pek çok yazının yer aldığı kitapta, Kaftancıoğlu´nun bazı mektupları ve CHP´yi konu alan son yazısı da bulunmakta.
Bu kitapta, 1971´den günümüze kadar, H.İzzettin Dinamo, Adnan Özyalçıner, Muzaffer Uyguner, Oral Çalışlar, Oktay Akbal, Mustafa Ekmekçi, Altan Öymen, Uğur Mumcu, Konur Ertop, Atilla Özkırımlı, Doğan Hızlan, Fakir Baykurt, Uğur Dündar, Mehmet Başaran, Ümit Sarıaslan, Adnan Binyazar, Osman Şahin, Öner Yağcı ve daha birçok değerli yazarların Kaftancıoğlu hakkındaki yazıları yer almakta.
Bu yazıların içinde; Kaftancıoğlu´nun Karacan ödülü aldığı Hakullah ve TRT ödülü aldığı Dönemeç dışında; Tüfekliler, Tek Atlı Tekin Olmaz, Çarpana, Köroğlu Kol Destanları adlı kitaplarının yanı sıra, katledilişi ile ilgili yazı ve bilgiler de bulunuyor. Asıl önemlisi, bu kitapla; Ümit Kaftancıoğlu´nun günlük yaşamına, düşüncelerine, nasıl bizden biri olduğuna tanıklık etmenin sıcaklığını yaşıyoruz.
Kaftancıoğlu hakkında tek kaynak olma özelliğini taşıyan bu kitabın sunu bölümünde;"Kaftancıoğlu ile ilgili böyle bir kitabın ailesinin, sevenlerinin yüreğini burkacağını biliyorum."diyor Öztürk TATAR. Gerçekten de her şeyin hızla yitip gittiği, unutulduğu günümüzde "YAŞAMA SEVİNCİNE BİN SELAM-ÜMİT KAFTANCIOĞLU" kitabı, yüreklerimizi bir kez daha yeniden burkacak, ancak yaşadığımız yakın tarihe daha bilinçli bir tanık olmamızı sağlayacak.

(Tanıtım bülteninden)
Stok Kodu
9789944305020
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
400
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat