Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı'nca hazırlanan Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi, ilk olarak 1998 yılında YEM Yayın tarafından kültür yaşamımıza kazandırılmıştı. Genişletilmiş 2. baskısında içerik yeniden gözden geçirilerek, yeni maddeler eklendi ve var olan maddeler güncellendi.
Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi resim, heykel ve mimarlık üzerine bu kapsamda hazırlanmış ilk Türkçe kaynak olma özelliğini koruyor. Yapıtta, Batılı kaynaklarda çok sınırlı yer verilen islam ve Doğu ülkelerinin sanatlarıyla, neredeyse hiç yer verilmeyen Türk sanatları ve mimarlığı, dünya sanat ve mimarlığıyla bir arada sunuluyor.
Ansiklopedi' de resim, heykel ve mimarlığın yanısıra arkeoloji, cilt, dokuma, endüstri tasarımı, fotoğrafçılık, grafik tasarım, halı, hat, karikatür, minyatür, mühür, onarım ve koruma, prehistorya, seramik, sikke, tiyatro-sahne tasarımı ve kostüm gibi konular, uzmanları tarafından ayrıntılı olarak ele alınıyor.
Ayrıca, uygarlıklar, ülke mimarlık ve sanatları; sanat ve mimarlık akımları, üslupları, okul ve grupları; mimar, sanatçı ve sanat tarihçilerinin yaşam öyküleri; sanat ve mimarlık teknolojisinin yanısıra Türkiye'deki tarihsel yerleşmeler, bölgeler ve iller de bu ansiklopedinin içeriğini oluşturuyor.
Stok Kodu
9789944757096
Boyut
235-295
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat