“Mimarlık ve Felsefe“ başlığı altında yayımlanan bu kitap, İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde 12-13 Aralık 2000 tarihinde, İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü işbirliğinde gerçekleştirilen sempozyumda sunulan bildiriler ve açıkoturum konuşmaları üzerinden yeniden yazılmış metinleri kapsamaktadır. Kitap, toplantı formatına paralel olarak, “Mimarlık ve Felsefe“, “Mimarlıkta Felsefe / Felsefede Mimarlık“, “Mimarlık-Felsefe Tartışmaları“ ve “Mimarlık Felsefe İlişkisine Eleştirel Bakışlar (Açıkoturum)“ başlıkları altında dört bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerin hepsi mimarlık ve felsefe ilişkisine odaklanmıştır; fakat her bölümde problem farklı açılardan ele alınmış bazı problemlere farklı çözümler önerilmiştir. Bu tür bir çeşitlilik, verimli bir tartışma ortamı yaratacak ve okuyucuya geniş bir bakış açısı sağlayacaktır.
Kitabın diğer bir özelliği, hem mimarları hem de felsefecileri yakından ilgilendirmesidir. Çünkü felsefe, olumlu veya olumsuz açıdan bakılsa da, günümüz mimarlığının odak noktasında önemli bir kavramdır. Mimarlık ise çeşitli dönemlerde çeşitli filozofların ilgisini çekmiş olan ve birçok felsefi problemin adeta zeminini oluşturmuş bir alandır. Kitap bu açıdan hem felsefecilerin hem de mimarların değişik yönlerden ilgisini çekecektir.
Kitabın başka bir özelliği, mimarların ve felsefecilerin bu kadar geniş çaplı katılımlarıyla ülkemizde ilk defa gerçekleştirdikleri bir toplantıda sunulan bildirileri ve panelde yapılan konuşmaları kapsamasıdır. Bu özellikleri açısından da kitap, hem mimarlık hem felsefi sorunlarına hem de bu iki disiplinin kesişim noktasındaki sorunlara ilgi duyanlar için, verimli bir tartışma ortamı sağlamaya adaydır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758599110
Boyut
195-250
Sayfa Sayısı
199
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat