Doğu Karadeniz Örneğinde Konut Kültürü

%16
Doğu Karadeniz Örneğinde Konut Kültürü,Şengül Öymen Gür
Bu kitabı kaleme almaya karar verişimin nedenleri değişiktir: Birincisi, konut insanlığın “ezeli ve ebedi“ bir sorunudur. İkincisi, konut konusunda ülkemizde yapılan çalışmalar çok ağır gibi görünmekle birlikte, bugüne değin yayınlanmış olanlar ya da coğrafyasal bölgelerimizin mevcut geleneksel konutlarını nostaljik bir derleme niteliğinde sunmakta ya da yeni konutları örneklemektedirler. Bir konutlandırma ediminin tarihsellik içinde ele alınıp yorumsuz aktarılması da elbette bir dizi felsefe üzerine kuruludur. Ülkemizde Anadolu'nun barındırdığı mirasın saptanması gecikmiştir ve ivedilikle tamamlanmasında yarar vardır.
Ama bunun bir adım ötesi de vardır. Bütün bu birikmekte olan bilgi ne işe yarayacaktır? Binalar daha belgelenirken yok olmaktadır. Kitaplarda belgeleyerek biriktirme sürecinin en tedirgin edici bulduğum yanı, bu hoş ve göz alıcı geleneklere postmodern olumsallık içinde saplanıp kalmak ve ülkemizde yaşanan gelenekselleştirme sürecine andaş olarak, daha önce modern mimari söylemin biçimsel yanını aldığımız gibi, şimdi de görsel geleneklerin kıskacına girme tehlikesidir.
Bu nedenle, tartışmacı demokrasinin yol göstericiliğinde, geç modern toplum anlayışına sığınarak, önce konutta yaşamı kucaklayan öze ve bu özün farklılaştırıcı kökenine inmek, sonra mevcut kentsel taksonlar içinde, spekülatif konut çevrelerinin arasına, bu özden kaynaklı kimlik farklılıklarının seslerini katmak, bu kitapta temel amacım oldu. Ancak eğitimci tinimden kopamadığımdan, gelecek araştırmacılara bir felsefenin ana hatlarını çizmek, yol ve yöntemler önermek, bilimsel bulgulara dayanmanın dürüstlüğüne işaret vermek, yani yapıtı sevimsizleştirmek de kaçınılmaz oldu...
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789757438915
Boyut
195-275
Sayfa Sayısı
247
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat