Kitap-lık Sayı: 119Aylık Edebiyat Dergisi

%15
Kitap-lık Sayı: 119,Heyet - Kurul - Komisyon
Editör'den...

Şiirli bir dergi oldu.
Şiirleri, dosyası, yazıları, söyleşisiyle şiirli.
Kitaplarının yeni basımları yapılırken Oktay Rifat dosyası hazırladık: Şiiri, romanları, poetikasının ve edebi anlayışının kaynaklarını ortaya getiren bir dosya... Edebiyatımızın bu çok yönlü yaratıcısının, modern şiirimizin bu büyük ustasının yeniden okunmasına, yeni kuşaklarla buluşmasına bir katkı olur umarız.
Bu sayıdan itibaren dünyadan edebiyat haberlerine yer açacağız. Hatice Utkan derleyip çevirecek. Günümüz öyküleri üstüne yaptığı çalışmalarla bildiğimiz Necip Tosun sık sık Babil Kulesi sayfalarında yazacak; Feyyaz Kayacan'la başladı Bilge Karasu'yla sürdürecek.

Son gönderdiği şiir "Daha" daha yayımlanamadan aramızdan ayrıldı Ali Püsküllüoğlu: "Yaşadık, öyle diyelim." diyerek gitti, acısıyla sızısıyla.
Birazdan okuyacağınız Geoffrey Lewis yazısı gibi, yitirdiğimiz yazar ve şairlerin ardından gelen anışlara zaman zaman yer versek de, yazar dostlarına taze acılı yazılar ısmarlamayı öteden beri uygun görmüyoruz. Herhangi bir sebeple, herhangi bir zamanda değimli bir yazıya sayfalarımız zaten açık. Öbür türlüsü, "vefeyat" yazılarıyla derginin sayfaları arasına mezar taşları dizmek...
İşte, bu yaz da ölüm mevsimi oldu. Kara haberler peşimizi bırakmadı: Ali Püsküllüoğlu, Fethi Naci, Erdem Bayazıt, Mahmut Derviş... Anılarıyla, yapıtlarıyla yaşayacaklar, sözleriyle varolacaklar elbet. Yaşadıkça yazıp okundukça yaşayanlar...
Hep aramızda kalsınlar.
Stok Kodu
9771300058619
Sayfa Sayısı
124
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-09
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat