“Bu kitabın amacı, bilimin büyük kazanımlarını, en zor olanlarını bile herkese erişilir kılmaktır. Teknik bir yapıt ya da bir ders kitabı değil, 21. yüzyılın sıradan insanın yönelik bir genel kültür kitabıdır bu.
Temel buluşların ve bilimsel düşüncenin ilerlemesinin özünü iyi anlatabilmek amacıyla, matematik diline alerjisi olanları yıldırmamak için, bu dile her türlü başvurudan kaçındım. Aksine, bilimin büyük serüveninin tarihsel, insansal, yaşayan yönüne öncülük verdim, ama bilimin özniteliğinden ve kesinliğinden ödün vermedim.
Bu işte en büyük amacım, bilimi herkese, bilimle uğraşmayanlara bile sevdirmeyi başarmaktır. Biz bilim adamlarının bilim yaparken aldığımız olağanüstü zihinsel hazzı kimileriyle paylaşmayı bile umuyorum. Bunu az da olsa başarırsam, benim için çok büyük bir ödül olacaktır.“
- Claude Allégre
(Arka Kapak)
Fransız Bilimler Akademisi, ABD Ulusal Akademisi ve İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi üyesi profesör Claude Allègre'den bilimi sevenler için harika bir kitap Herkese Biraz Bilim.
Allègre Önsöz'de kitabını şöyle tanımlıyor: “Bu kitabın amacı bilimin büyük kazanımlarını, bunların en zor olanlarını bile herkese erişilir kılmaktır. Teknik bir yapıt ya da bir ders kitabı değil, 21. yüzyılın sıradan insanına yönelik bir genel kültür kitabı bu.“ İşte bu düşünceden yola çıkılarak hazırlanmış Herkese Biraz Bilim.
Claude Allègre fizik, kimya, biyoloji, astronomi ve yerbilim dallarında ele aldığı bütün konuları, “bilimin verdiği zihinsel hazzı“ herkesle paylaşabilsin diye son derece sade bir dille yazmış.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789750812606
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
316
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-06
Çeviren
Ahmet H. Durukal,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat